Haccın farzı üçtür

Namazın, orucun farzları olduğu gibi, haccın da farzları vardır. Sual: Namazda olduğu gibi, hac ibadetinin de mutlaka yerine getirmesi gereken farzları var mıdır?Cevap: Namazın, orucun farzları olduğu gibi, haccın da...

Namazın, orucun farzları olduğu gibi, haccın da farzları vardır.
 
Sual: Namazda olduğu gibi, hac ibadetinin de mutlaka yerine getirmesi gereken farzları var mıdır?
Cevap: Namazın, orucun farzları olduğu gibi, haccın da farzları vardır ve üçtür. Bu üç farzdan biri yapılmazsa hac sahih olmaz. Bu farzlar şunlardır:
1-İhramdır. İhram, niyet ile birlikte zikir yani telbiyeden ibaret olup, bazı şeyleri kendine yasak etmektir. Namazda iftitah tekbiri gibidir. Alameti, peştamal gibi, iki beyaz bez olup, biri belden aşağı sarılır, öteki, omuzlara sarılır. İple bağlanmaz, düğümlenmez. Bunun için kuşanılan bu iki beze ihram denildi. Tavafa başlarken, ihramın ortasını sağ koltuk altından geçirip, iki ucunu sol omuz üstüne getirmek sünnettir.
2-Arefe yani Zilhicce ayının dokuzuncu günü Arafat’ın, Vâdi-yi Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde Vakfeye durmak. Herkes, ehil olan imama karşı ayakta durup, ayakta duramazsa, oturup imamın duasını dinler. Sonra, oturabilir, yatabilir. Hacca geç giden bir kimse, doğru Arafata gider ve Tavâf-ı kudûm yapması lazım olmaz. Zilhiccenin dokuzuncu yani Arefe günü Arafat'ta bulunmayan veya Arafat'tan geçmeyen, hacı olmaz.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğru yoldan ayrılmanın sebebi 24 Ağustos 2019 | 31 Okunma Allahın ipine sarılmak 23 Ağustos 2019 | 71 Okunma “Ümmetim, yetmişüç fırkaya ayrılacaktır” 22 Ağustos 2019 | 395 Okunma Zamana göre, dinde değişiklik yapmak 21 Ağustos 2019 | 279 Okunma Muhammed aleyhisselama uyan kurtulur 20 Ağustos 2019 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar