Gıybet etmemeli, edene de mâni olmalı!

Gıybet ve iftira söylemek, büyük günah olduğu gibi, bunları dinlemek de haramdır. Sual: İnsanlarda var olan hata ve kusurları, onların ardından söylemekte, başkalarına bunları anlatmakta dinimiz...

Gıybet ve iftira söylemek, büyük günah olduğu gibi, bunları dinlemek de haramdır.
Sual: İnsanlarda var olan hata ve kusurları, onların ardından söylemekte, başkalarına bunları anlatmakta dinimiz açısından bir mahzur var mıdır?
Cevap: Gıybet, bir Müslümanın veya gayr-i müslimin gizli bir kusurunu, arkasından söylemektir. Gıybet etmek haramdır, büyük günahlardandır. Bir kimseyi kötülemek gıybet olur. Gıybet ve iftira söylemek, büyük günah olduğu gibi, bunları dinlemek de haramdır.
Gıybet, insanın sevaplarının azalmasına, başkasının günahlarının kendisine verilmesine sebep olur. Bunları, her zaman düşünmek, insanın gıybet etmesine mâni olur. Gıybet, üç türlüdür:
Birincisinde, ben gıybet etmedim, onda bulunan şeyi söyledim, der. Böyle söylemek, küfür olur. Çünkü, harama, helal demiş olur.
İkincisinde, gıybet olunana...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kurbanlık hayvanı keserken... 06 Temmuz 2022 | 83 Okunma Kurbanın kesildiği günler 05 Temmuz 2022 | 119 Okunma Kurban keseceklerin tıraş olması 04 Temmuz 2022 | 574 Okunma Kurbanı hayır kurumlarına vermek 03 Temmuz 2022 | 402 Okunma Vekâlet ile iş yapmak 02 Temmuz 2022 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar