Doğumun kolay olabilmesi için

"Nâzi'ât" ve "Ahkaf" sûresinin son âyet-i kerimeleri doğumun kolay olmasını sağlar. Sual: Doğumun kolay olabilmesi için, tıbbın bildirdiklerinin dışında okunacak veya yazılacak bir dua var...

"Nâzi'ât" ve "Ahkaf" sûresinin son âyet-i kerimeleri doğumun kolay olmasını sağlar.
 
Sual: Doğumun kolay olabilmesi için, tıbbın bildirdiklerinin dışında okunacak veya yazılacak bir dua var mıdır?
Cevap: Doğumun kolay olması, çocuğun rahat dünyaya gelmesi için Bostân-ül-ârifîn kitabında deniyor ki:
“Abdullah ibni Abbas hazretleri buyurdu ki: Bir tas, tabak içine (Bismillâhillezî lâ ilâhe illâ huv El-Halîm-ül Kerîm. Sübhâne Rabbil' Arş-il'azîm Elhamdülillahi Rabbil' âlemîn) ve sonra (Nâzi'ât) suresinin son âyetini ve Ke-ennehüm'den itibâren (Ahkaf) sûresinin son âyetini Kur’ân harfleri ile yazıp, eritip bebeğin annesine içirmelidir.”
Sual: Kendisine bir nimet gelen kimse, bu nimete karşılık şükür için secde yapabilir mi?

Cevap: Şükür secdesi de, tilâvet secdesi gibidir. Kendisine nimet gelen veya bir dertten kurtulan kimsenin, Allahü teâlâ için secde-i şükür yapması müstehabdır. Secdede önce; Elhamdülillah der. Sonra, secde tesbihini okur.
Sual: Her namazın ardından şükür secdesi yapmanın dinen bir mahzuru olur mu?

Cevap: Namazdan sonra şükür secdesi yapmak mekruhtur. Mekruh olduğu Mektûbât-ı Ma'sûmiyyede de yazılıdır. Cahillerin sünnet veya vacib sanacağı mubahları yapmak da, tahrimen mekruhtur. Bidat hasıl olmasına sebep olur.
Sual: Karaborsacıların sakladıkları malları, devlet, uygun fiyata sattırabilir mi?
Cevap: Mecellenin 26. Maddesinde;
“Çok kimseyi zarardan kurtarmak için, bir kimseye zarar yapılabilir” deniyor. Gıda maddelerini satanlar, piyasadaki değerinin iki misline satarak halka zarar verirlerse, hâkim piyasadaki değerine sattırır. Kıtlık zamanında, hükûmet, ihtikâr yapanın, yan karaborsacıların yığdığı gıda maddelerini, uygun fiyat ile, aç kalanlara sattırabilir.

Sual: Mülk sahibi, kiraya verdiği yerin kira müddetini uzatmaz ise, oradan çıkmak mı gerekir?
Cevap: Kira müddeti bitince, mal sahibi uzatmaz ise, kiracı çıkar. Malı, olduğu gibi teslim etmesi lazımdır. Teslim etmezse, gasbetmiş olur. Fakat, kullanma sebebi ile, herkes için hasıl olması âdet olan haraplık, kabahat sayılmaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peygamber efendimizin üstünlükleri 02 Ekim 2022 | 97 Okunma İngiliz casusunun itirafları 01 Ekim 2022 | 421 Okunma Her sabah nasıl niyet etmelidir? 30 Eylül 2022 | 240 Okunma Sünneti terk eden şefaate kavuşamaz mı? 29 Eylül 2022 | 261 Okunma Haramdan gelen paranın zekâtı 28 Eylül 2022 | 335 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar