Dini bozmak mı, kolaylaştırmak mı?

İbadetleri değiştirmek isteyenler, Ehl-i sünnet âlimlerini beğenmeyenler, tarihte çok görüldü. Sual: Mevdûdî, Hamîdullah, Teblîg-ı cemâat, Cemâleddîn-i Efgânî, Muhammed Abduh...

İbadetleri değiştirmek isteyenler, Ehl-i sünnet âlimlerini beğenmeyenler, tarihte çok görüldü.
Sual: Mevdûdî, Hamîdullah, Teblîg-ı cemâat, Cemâleddîn-i Efgânî, Muhammed Abduh ve bunun talebeleri Seyyid Kutb, Reşîd Rızâ gibilerin kitaplarını okuyarak aldananlar, mezhebleri birleştirmeli, dört mezhebin kolay taraflarını seçip toplamalı, İslamiyeti kolaylaştırmalı diyorlar, bunlara ne demelidir?
Cevap: Bu fikirleri savunanların kitaplarına göz atılınca, tefsir, hadis, üsûl ve fıkıh bilgilerinden haberleri olmadığı, cehaletlerini ortaya koydukları hemen görülmektedir. Çünkü:
1-Dört mezheb âlimleri; birkaç mezhebe birlikte uyarak yapılan bir ibadet, bu mezheplerin hiçbirinde sahih olmadığı zaman, mezhebleri karıştırması bâtıl olur, sahih olmaz buyuruyor. Dört mezheb âlimlerinin söz birliğine uymayan kimse, bu mezheblerin hiçbirinden olmaz, mezhebsiz olur. Mezhebsiz olanın işleri, İslamiyete uygun olmaz.
...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peygamber Efendimizin şefaati 13 Ekim 2021 | 284 Okunma Peygamber Efendimizin üstünlükleri 12 Ekim 2021 | 377 Okunma Peygamberlerin ümmetlerini sevmesi 11 Ekim 2021 | 139 Okunma Fasıkları ve facirleri sevmek 10 Ekim 2021 | 108 Okunma Namazda avret yerini örtmek 09 Ekim 2021 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar