Çok keramet görülmesinin sebebi

Asr-ı saadetten uzaklaşınca, bidatler, fısık, fücur artarak, zulmetleri kalpleri kararttı. Sual: İlk Müslümanlar ki Eshab, Tabiin zamanlarında çok keramet görülmemiş ama sonraki dönemlerde çok...

Asr-ı saadetten uzaklaşınca, bidatler, fısık, fücur artarak, zulmetleri kalpleri kararttı.
Sual: İlk Müslümanlar ki Eshab, Tabiin zamanlarında çok keramet görülmemiş ama sonraki dönemlerde çok görülmüş bunun sebebi nedir?
Cevap: Allahü teâlâ, kullarına acıdığı zaman, peygamberlerini ve evliyasını tanımaları için ve bunlara inanarak, severek, saygı göstererek feyiz almaları, saadete kavuşmaları için, mucize ve kerametler yarattı.
Eshab-ı kiram ve Tâbiin zamanlarında, kalpler temiz, parlak olduğu için, Müslümanlar, evliyayı hemen anlıyor, feyiz alıyorlardı. Keramet yaratılmasına lüzum kalmıyordu. Resulullah efendimizin zamanından uzaklaşınca, bidatler, fısık, fücur artarak, zulmetleri kalpleri kararttı. Evliyasını tanıtmak için, bol kerametler yarattı. Ancak, kullar böylece gafletten uyanıp, evliyadan feyiz alabildiler. Bir velide kerametin çok görülmesi, daha yüksek olduğunu bildirmez.
Sual: Tarladan elde...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslüman olmak için 26 Eylül 2022 | 102 Okunma Bir yabancının İslamiyete bakışı 25 Eylül 2022 | 94 Okunma "Sevdiklerimi sevdin mi?" 24 Eylül 2022 | 67 Okunma Üveysî ne demektir? 23 Eylül 2022 | 292 Okunma Üstadını incitene darılmayan... 22 Eylül 2022 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar