Cemal, çirkinliği gidermektir

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki: "Allahü teâlâ cemildir. Cemal sahiplerini sever." Sual: Yemede, içmede, giyim kuşamda, ev içinde ve dışında kullanılacak eşyalarda, binek vasıtalarında iyi, güzel olanları...

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki: "Allahü teâlâ cemildir. Cemal sahiplerini sever."
 
Sual: Yemede, içmede, giyim kuşamda, ev içinde ve dışında kullanılacak eşyalarda, binek vasıtalarında iyi, güzel olanları yemenin, içmenin, giymenin ve kullanmanın dinen bir mahzuru var mıdır?
Cevap: Haram işlemek veya kullanmak, yalnız zaruret miktarı caiz olur. Mubah olan şeyleri, farzları yapabilecek kadar kullanmak zarurettir ve farzdır. İhtiyacı karşılamak için kullanmak ise, sünnettir. İhtiyaçtan fazla olan şeyin menfaati varsa, menfaati için kullanmak caiz olur. Menfaati olmadığı zaman, zararı da yoksa, zinet olur. Vakar, hürmet, sevgi hasıl etmek ve çok şükretmek niyeti ile zinet eşyasını kullanmanın müstehab olduğu, İbni Âbidîn ve Bahr kitaplarında yazılıdır. Hadîkada deniyor ki:
“Mubahlarda, şehrin âdetine uymamak şöhret olur. Bu ise, tahrimen mekruhtur. Saç, sakal boyamak böyledir.” Zinet eşyasını kullanmak da böyledir.
Gayr-i müslimlerin yaşadıkları memleketlerde, İslâmın vakarını, şerefini korumak ve şöhretten, fitneden sakınmak vaciptir. Zararlı olan şeye fudul, abes ve mâlâyani denir. Bunu kullanmak tahrimen mekruh, farza mâni olursa, haram, yani büyük günah olur. Bahr-ür-râıkda deniyor ki:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılınmayan namaz, kaza edilir 18 Temmuz 2019 | 136 Okunma Maddeye tapan, insanlıktan uzaklaşır 17 Temmuz 2019 | 82 Okunma Asıl yaratıcı, mucid, Allahü teâlâdır 16 Temmuz 2019 | 60 Okunma Müşteriye ihsanda bulunmak 15 Temmuz 2019 | 53 Okunma Ölçüde, tartıda, hile etmemeli 14 Temmuz 2019 | 53 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar