Cemal, çirkinliği gidermektir

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki: "Allahü teâlâ cemildir. Cemal sahiplerini sever." Sual: Yemede, içmede, giyim kuşamda, ev içinde ve dışında kullanılacak eşyalarda, binek vasıtalarında iyi, güzel olanları...

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki: "Allahü teâlâ cemildir. Cemal sahiplerini sever."
 
Sual: Yemede, içmede, giyim kuşamda, ev içinde ve dışında kullanılacak eşyalarda, binek vasıtalarında iyi, güzel olanları yemenin, içmenin, giymenin ve kullanmanın dinen bir mahzuru var mıdır?
Cevap: Haram işlemek veya kullanmak, yalnız zaruret miktarı caiz olur. Mubah olan şeyleri, farzları yapabilecek kadar kullanmak zarurettir ve farzdır. İhtiyacı karşılamak için kullanmak ise, sünnettir. İhtiyaçtan fazla olan şeyin menfaati varsa, menfaati için kullanmak caiz olur. Menfaati olmadığı zaman, zararı da yoksa, zinet olur. Vakar, hürmet, sevgi hasıl etmek ve çok şükretmek niyeti ile zinet eşyasını kullanmanın müstehab olduğu, İbni Âbidîn ve Bahr kitaplarında yazılıdır. Hadîkada deniyor ki:
“Mubahlarda, şehrin âdetine uymamak şöhret olur. Bu ise, tahrimen mekruhtur. Saç, sakal boyamak böyledir.” Zinet eşyasını kullanmak da böyledir.
Gayr-i müslimlerin yaşadıkları memleketlerde, İslâmın vakarını, şerefini korumak ve şöhretten, fitneden sakınmak vaciptir. Zararlı olan şeye fudul, abes ve mâlâyani denir. Bunu kullanmak tahrimen mekruh, farza mâni olursa, haram, yani büyük günah olur. Bahr-ür-râıkda deniyor ki:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alacağı maaşın zekâtı olur mu? 14 Ekim 2019 | 215 Okunma Emredilenleri yapmak kıymetlidir 13 Ekim 2019 | 52 Okunma Allahü teâlâ intikam alabilir!.. 12 Ekim 2019 | 289 Okunma Ölenin yakınlarına taziyede bulunmak 11 Ekim 2019 | 148 Okunma Görmek ve tanımak ayrı şeylerdir 10 Ekim 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar