Besmelesiz kesilen hayvanın eti

Besmele çekmesi unutularak kesileni ve avlananı yemek caizdir.  Sual: Besmelesiz kesilen ve gayr-i müslimlerin kestikleri hayvanların eti yenir mi?Cevap: Kasten, yani bilerek besmele çekmeden kesilen hayvanı ve besmelesiz tutulan av...

Besmele çekmesi unutularak kesileni ve avlananı yemek caizdir. 
 
Sual: Besmelesiz kesilen ve gayr-i müslimlerin kestikleri hayvanların eti yenir mi?
Cevap: Kasten, yani bilerek besmele çekmeden kesilen hayvanı ve besmelesiz tutulan av hayvanını, kitapsız kâfirlerin, mürtetlerin kestiği, avladığı hayvanı yemek haramdır. Böyle tutulan balığı yemek haram değildir. Kesmeyip de, bir yerine bıçak saplayarak, ensesine ve alnına vurarak veya boğarak yahut ilaçlayarak, elektrikleyerek öldürülen kara hayvanları, leş olur. Bunları yemek haram olur.
Kitaplı kâfirlerin, kendi kitaplarına göre ve kendi dilleri ile Allahü teâlânın ismini söyleyerek kestiklerini, kadının, çocuğun ve cünüp olanın kestiğini yemek caizdir. Besmele çekmesi unutularak kesileni ve avlananı yemek caizdir. Şafii mezhebinde Besmelesiz kesileni yemek de caizdir. Maliki mezhebinde, Besmelesi unutulan da yenmez.
Besmele ile gönderilen av köpeğinin ve doğan kuşunun yakalayıp, ısırarak yaralayıp öldürdüğü av hayvanı yenir. Diri getirdikleri av hayvanını kesmek lazımdır. Köpeğin, yaralamayıp boğduğu ve yaralayıp etinden yediği av, yenmez.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her davete gidilir mi? 31 Mayıs 2020 | 149 Okunma Keffaret orucu bozulursa 30 Mayıs 2020 | 125 Okunma Ramazandan sonra iki gün oruç tutmak 29 Mayıs 2020 | 156 Okunma Şevval ayında oruç tutmak 28 Mayıs 2020 | 181 Okunma Yakınları ziyaret etmek 27 Mayıs 2020 | 41 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar