Berat gecesi ve fazileti

Şaban ayının ondördüncü günü ile onbeşinci günü arasındaki gece Berat gecesidir. Sual: Berat gecesi ne zamandır, önemi, fazileti nedir ve böyle gecelerde ne yapmalıdır?Cevap: Berat gecesi...

Şaban ayının ondördüncü günü ile onbeşinci günü arasındaki gece Berat gecesidir.
 
Sual: Berat gecesi ne zamandır, önemi, fazileti nedir ve böyle gecelerde ne yapmalıdır?
Cevap: Berat gecesi, şaban ayının onbeşinci gecesidir. Yani ondördüncü günü ile onbeşinci günü arasındaki gecedir. Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, her şeyi takdir etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir. Kur’ân-ı kerim, Levhilmahfûz'a bu gece indi. Resûlullah efendimiz bu gece, çok ibadet ve çok dua ederdi.
Her sene, Şaban ayının onbeşinci Berat gecesinde o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levhilmahfûz'da yazılır. Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe, ret olmaz. Fıtır Bayramı'nın ve Kurban Bayramı'nın birinci geceleri, şabanın onbeşinci, Berat gecesi ve Arefe gecesi.)
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbadetlerin faydaları tecrübe edilmeden... 21 Ekim 2019 | 65 Okunma Uşur vermek farzdır 20 Ekim 2019 | 129 Okunma “Fitne çıkarana Allah lanet etsin!” 19 Ekim 2019 | 56 Okunma Hiç kimseyi hafife almamalıdır 18 Ekim 2019 | 65 Okunma Sütü için ineği kiralamak 17 Ekim 2019 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar