Bela, sıkıntı anında yapılacaklar

Ölmemek için, veba hastalığı bulunan yerden kaçmak büyük günahtır. Sual: Bir bela, sıkıntı veya salgın zamanlarında nasıl hareket etmeli, neler okumalı kısaca ne yapılmalıdır?

Ölmemek için, veba hastalığı bulunan yerden kaçmak büyük günahtır.
 
Sual: Bir bela, sıkıntı veya salgın zamanlarında nasıl hareket etmeli, neler okumalı kısaca ne yapılmalıdır?

Cevap: Bu konuda İmâm-ı Rabbânî hazretleri bir talebesine hitaben buyuruyor ki:

“Kıymetli mektubunuz geldi. O taraflarda, iki korkunç hadise başladığını, birinin tâûn yani veba hastalığı, ötekinin de kaht yani kıtlık, gıda maddelerinin azlığı olduğunu yazıyorsunuz. Allahü teâlâ, bizi ve sizi belalardan korusun. Hepimize âfiyet versin!

Böyle zamanlarda dört Kul’u çok okuyunuz! Yani, Kul yâ eyyühel kâfirûn ve Kul hüvallahü ve Kul eûzüleri okuyunuz! Cinnin ve insanların şerrinden korur!

Erkeklerin kefeni, üç parça olması sünnettir. Sarık sarmak bidat olur. Ahdnâme denilen sual meleklerine verilecek cevapları ve dua ve istiğfar yazılı kâğıdı, kabre koymamalıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Âlemlere rahmet olarak gönderildi 29 Ekim 2020 | 59 Okunma Mevlid kandili 28 Ekim 2020 | 198 Okunma Mevlid okumak ibadettir 27 Ekim 2020 | 183 Okunma Mevlid kasidelerini okumak, dinlemek 26 Ekim 2020 | 131 Okunma Peygamber Efendimizin vefâsı 25 Ekim 2020 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar