Batıl olan şatış şekli

Hiçbir dinde mal olmayan şeylerin satılması ve bunlarla bir şey satın alınması batıldır. Sual: Bazı din kitaplarında, böyle satış batıldır ifadesi geçmektedir. Batıl satış ne demektir...

Hiçbir dinde mal olmayan şeylerin satılması ve bunlarla bir şey satın alınması batıldır.
 
Sual: Bazı din kitaplarında, böyle satış batıldır ifadesi geçmektedir. Batıl satış ne demektir, nelerin satışı batıldır ve böyle satışların uygun olmamasının sebebi nedir?
Cevap: Hiçbir dinde mal olmayan şeylerin satılması ve bunlarla bir şey satın alınması batıldır. Batıl satışlar, caiz değildir ve haramdır, büyük günahtır.
Kan, kendi ölmüş hayvanın leşi ve hür insan mal değildir. Besmele ile kesilmiş hayvan etini, leş ile birlikte satmak da batıldır. İmâmeyne göre, fiyatları ayrı ayrı bildirilirse, Besmele ile kesilmiş olan caiz olur.
Vakıf olan her şeyi satmak caiz değildir. Çünkü, vakıf, mülk değildir. Vakıf olmayan yeri, vakıf yerle birlikte satmak, vakıf olmayan kısımda caizdir. Vakıf toprak üzerine yapılan binayı satmak caizdir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karz-ı hasen ne demektir? 18 Eylül 2020 | 162 Okunma Yolda, sokakta bulunanı almak 17 Eylül 2020 | 364 Okunma Çocuğun alışveriş yapması 16 Eylül 2020 | 68 Okunma Abdestin farzı dörttür 15 Eylül 2020 | 713 Okunma Abdestsiz namaz kılan... 14 Eylül 2020 | 435 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar