Abdest, gusül ve teyemmümün faydaları

Teyemmüm de büyük ölçüde vücuttaki statik elektriği yok etmektedir. Sual: İbadet maksadıyla alınan abdestin, guslün ve su bulunmadığı zaman toprakla yapılan teyemmümün, insan bedenine, insan...

Teyemmüm de büyük ölçüde vücuttaki statik elektriği yok etmektedir.
Sual: İbadet maksadıyla alınan abdestin, guslün ve su bulunmadığı zaman toprakla yapılan teyemmümün, insan bedenine, insan sağlığına ne gibi faydaları vardır?
Cevap: İbadet maksadıyla yapılan abdest ve gusül, beden sağlığımız için pek çok faydaları hasıl etmektedir. Bedenî faydalarının yanında, ruh sağlığı yönünden de faydası çoktur. Tesbit edilen sayısız faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir:
1-Günlük hayatımızda, ellerimizin dokunmadığı yer, kapmadığı mikrop kalmıyor. İşte abdest alırken, el, yüz ve ayakları yıkamak, cilt hastalıkları ve iltihapları için en güzel bir korunmadır. Mikroplar, parazit bakterilerin bazıları vücuda deri yoluyla dâhil olurlar.
2-Solunum sistemimizin bekçiliğini yapan burnu yıkamakla, toz ve mikrop yığınlarının vücuda girmeleri önlenmiş...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbadetler, cennete gitmek için midir? 04 Aralık 2021 | 21 Okunma Allahü teâlâ için darılmak 03 Aralık 2021 | 182 Okunma İnsan için "yarattı" demek! 02 Aralık 2021 | 283 Okunma Bozuk itikat, küfür müdür? 01 Aralık 2021 | 176 Okunma İnsan hasta olmamaya dikkat etmelidir 30 Kasım 2021 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar