Yağmurda ıslanan maske işe yaramıyor

Malum, sonbaharla birlikte yağmurlu günler başladı. Yağmurlu havaların pandemi açısından da bir önemi var. O da şu: Koruyucu maskelerin etkisi yağmurda ıslandıkları takdirde ciddi ölçüde azalabiliyor.

Malum, sonbaharla birlikte yağmurlu günler başladı.

Yağmurlu havaların pandemi açısından da bir önemi var. O da şu: Koruyucu maskelerin etkisi yağmurda ıslandıkları takdirde ciddi ölçüde azalabiliyor. Zira çok iyi biliniyor ki nemli ve ıslak maskelerin koronavirüsü filtre etme yetenekleri minimuma iniyor. Bu da koruyucu özelliklerini ortadan kaldırabiliyor. İşte bu nedenle yağmur nedeniyle ıslanan maskelerin süratle değiştirilmesinde fayda var. Aklınızda olsun, nemlenen maskeler bile gücünü kaybedebiliyor.

HATIRLATMA
COVID-19 UZAYABİLİYOR 

BİLİNDİĞİ gibi COVID-19 enfeksiyonunun süresi iki, maksimum dört hafta ile sınırlı. Hastaların önemli bir bölümü bu süre içerisinde iyileşip evlerine, işlerine dönebiliyor. Ne var ki bazılarında “kas ağrıları, eklem ağrıları, yorgunluk, bitkinlik, depresyon” benzeri işaretler, “saç dökülmesi” gibi sorunlar, “bilinç bulanıklığı, hafıza kaybı” gibi problemler 3-4 ay hatta daha uzun sürebiliyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babasının oğlu 26 Ekim 2020 | 750 Okunma Bakan müjdeyi verdi... Koronada Çin aşısı aralıkta Türkiye’de 25 Ekim 2020 | 2.234 Okunma Ben sordum bakan anlattı... A'dan Z'ye grip aşısı 24 Ekim 2020 | 1.040 Okunma İşler iyi gitmiyor 22 Ekim 2020 | 1.050 Okunma Pandemiye ‘psikolojik zırhta’ ilk 10 19 Ekim 2020 | 537 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar