Telomerlerinizi koruyun

Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu bu hafta 'Telomerlerinizi koruyun' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Sağlıkta bazı konular var ki ya hiç gündemden düşmez ya da sık sık yeniden hatırlanır, gündeme getirilir.

“TELOMER-UZUN ÖMÜR İLİŞKİSİ” de bunlardan biridir. İsterseniz gelin önce “Telomer nedir, neyin nesidir?” onu bir anlayalım/hatırlayalım. “Telomer neden önemlidir?” sorusunu daha sonra yanıtlayalım. “Telomerimize nasıl sahip çıkarız?” sorusunun yanıtını ise en sona, “TELOMER MANİFESTOSU”na bırakalım.

İYİ BİLGİ TELOMER GÜVENLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ

Telomer DNA materyalinin yani genetik şifre kutumuzun saklı olduğu ayakkabı bağı şeklindeki çapraz/X harfine benzer yapılanmanın uç kısımlarını kaplayan ve koruyan, DNA’da saklanan kalıtımsal genetik bilgilerin yıpranıp bozulmasını önlemek üzere tasarlanan, kısacası “her şeyimiz” gibi kabul edebileceğimiz kromozomlarımızın sağlamlığını garanti altına alan özel bir yapıdır. Ayakkabı bağlarımızı DNA gibi düşünürsek, telomerler o bağların ucundaki sert plastik yapılı koruyucu uç materyaller gibidir. Hücrelerimizin her bölünmesinde o materyalin/telomerin ucu biraz kısalır. Telomer kısaldıkça da o hücre giderek yaşlanır. Kısalma kritik bir düzeye geldiğinde ise o hücre gücünü, kuvvetini, fonksiyonunu, kısacası gençliğini kaybetmeye, bölünüp çoğalma yeteneğini sıfırlamaya başlar. Daha özet bir tanımla “yaşlanıp, ölüme hazırlanır!”.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sağlıklı şeker yoktur 30 Kasım 2023 | 198 Okunma Neden tempolu yürümeliyiz 27 Kasım 2023 | 800 Okunma Kötü bir alışkanlık: Hap yutmak 25 Kasım 2023 | 349 Okunma Başımız neden çok ağrıyor 23 Kasım 2023 | 842 Okunma Melatonin masum mu 20 Kasım 2023 | 683 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar