Sorun ne?

Modern tıp, ani gelişen sağlık sorunlarına müdahalede çok başarılı. Ancak söz konusu uzun süreli hastalıklar olduğunda yetersiz kalıyor. Peki ama neden?

Şu kesin: Modern tıp “akut” yani aniden gelişen acil sağlık sorunlarında, mikroplarla, travmalarla mücadelede çok başarılı. Modern tıbbın hayatımıza çok şey katıp ortalama ömrü uzattığı da doğru.

Kısacası, siz “çakma otçu” veya “örtülü çöpçü” taifesinin (!) palavralarını boş verin. Modern tıbbın size sunduğu nimet, fırsat ve kolaylıklardan asla vazgeçmeyin.

Peki konu “kronik” yani “uzun süreli” hastalıklar olduğunda ne oluyor? Modern tıp neden burada yeterli değil? Sorun ne?

Sorun “yaşam tarzımız”la ilgili.

Yanlış ve kötü beslenme, hareketsizlik, uyku sorunları, stres-depresyon meseleleri, kötü alışkanlıklar (alkol, sigara) ile bağlantılı hastalıklarda sorunlarımız yalnızca ilaçlar veya ameliyatlarla çözülemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hürriyet Gazetesi Osman Müftüoğlu: ''Doğru yolda mısınız'' 17 Ocak 2022 | 260 Okunma Salgın ne zaman bitecek 15 Ocak 2022 | 275 Okunma Mükemmel bir sağlık için 10 tavsiye 13 Ocak 2022 | 1.912 Okunma Salgın bizi uykusuz bıraktı 10 Ocak 2022 | 367 Okunma Omikron tsunamisi durdurulabilir mi 08 Ocak 2022 | 157 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar