Sabah baş ağrıları can sıkıyor

Hürriyet Gazetesi Yazarı Osman Müftüoğlu'nun bugünkü (08.12.2022)''Sabah baş ağrıları can sıkıyor'' başlıklı yazısı.

Bu satırları okuyan hemen herkes baş ağrısı ile mutlaka tanışmış olmalı diye düşünüyorum.

Diğer taraftan şu bilgi de son derece net ve açık: Başımızı ağrıtan nedenlerin sayısı giderek artıyor. Sadece gelip geçici değil, kalıcı/kronikleşmiş baş ağrılarından yakınanlar da hızla artıyor. Diğer taraftan bu ağrıların her türlüsü can yakıcı, tatsız, tedirgin edici olsa da özellikle sabahları sık tekrarlayanları, daha net tanımıyla “sabah baş ağrıları” ciddi ölçüde keyfimizi kaçırıyor. Bitmedi! Sağlık uzmanları da bu tür baş ağrılarından hiç hoşlanmıyor. Zira o uzmanlara göre sabah baş ağrılarının çoğunun arkasında, dikkatle incelendiğinde, önemli bir sağlık sorunu hatta mühim bir hastalık yatabiliyor. O sağlık sorunlarının neler olduğuna gelince...

İYİ BİLGİ
SABAH BAŞ AĞRILARININ 10 NEDENİ

İLK 5

1. UYKUSUZLUK: Hangi nedenle olursa olsun uykusuzluk mühim bir baş ağrıtıcısı olabiliyor. Gece boyunca dinlenemeyen, eksiğini gediğini tamamlayıp kendini yenileyemeyen beyin sorunlarını baş ağrısıyla ifade etmeye çalışıyor.

2. UYKU APNESİ: Uyku apnelerinin de en mühim belirtilerinden biri gözünüzü açar açmaz beyninize saplanan baş ağrıları olabiliyor. Bu ağrıların yorgunluk ve isteksizlikle birlikte olması çok tipik. Zaten bu nedenle de çoğu zaman “Depresyon mu, uyku apnesi mi?” karar verilemiyor.

3. DEPRESYON: Gizli, gözden kaçmış, sessiz ve derinden giden bir depresyon başlangıçta sadece kendisini sabah baş ağrılarıyla ifade edebiliyor.

4. HİPERTANSİYON: Gece hipertansiyonlarının da ilk işareti sabah kalkınca ensede ve alın çevresinde çember şeklinde hissedilen baş ağrılarıdır.

5. HİPOGLİSEMİ: Gece boyunca şeker ihtiyacını yeterince karşılayamayan beynin size gönderdiği ilk mesaj başınızı ağrıtmak olabiliyor.
Bir başka deyişle beyniniz
size “Şu hipoglisemi meselesini artık bir çöz” mesajı veriyor.

İKİNCİ 5

1. ALKOL: Akşamdan kalmalığın daha doğrusu alkolün sağlığa zarar vermeye başladığının ilk ve mühim işaretlerinden biri, ertesi sabah güne baş ağrılarıyla başlamaktır. Ve bu ciddi bir alkol intoleransı belirtisidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Grip birinci COVID-19 ikinci 23 Ocak 2023 | 489 Okunma Durmayın düşmeyin üşütmeyin 21 Ocak 2023 | 352 Okunma Maskeli günler geri mi geliyor 19 Ocak 2023 | 450 Okunma COVID-19 aşısı kalbi krize sokar mı 16 Ocak 2023 | 1.111 Okunma Kalbinize iyi bakın 14 Ocak 2023 | 811 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar