Nezleyim ne yapayım?

Nezleyi de gribi de kolay atlatmakta boğaz bölgesini koruyan özel bazı probiyotik pastillerin etkili olduğunu gösteren ciddi yayınlar var. Bu nedenle hem “ koruyucu” hem de “tedavi edici” özelliği olan ve çoğu...

Nezleyi de gribi de kolay atlatmakta boğaz bölgesini koruyan özel bazı probiyotik pastillerin etkili olduğunu gösteren ciddi yayınlar var. Bu nedenle hem “ koruyucu” hem de “tedavi edici” özelliği olan ve çoğu Laktobasillus Casei içeren farklı probiyotik çiğneme pastillerini kullanmak, tedavide de korunmada da oldukça etkili.

Nezlenin de gribin de basit ve kolay bir tedavisi maalesef hâlâ yok. Bu nedenle geleneksel ve bildik yöntemlerden yararlanmakta fayda var. Nezleyi de gribi de kolay atlatmakta boğaz bölgesini koruyan özel bazı probiyotik pastillerin etkili olduğunu gösteren ciddi yayınlar var.
Bu nedenle hem “koruyucu” hem de “tedavi edici” özelliği olan ve çoğu Laktobasillus Casei içeren farklı probiyotik çiğneme pastillerini kullanmak tedavide de korunmada da oldukça etkili.
Hızlı iyileşmeyi sağlayan takviyelerden biri de çinko içeren ürünler. Çinkonun soğuk algınlığına neden ve nasıl iyi geldiği tam olarak bilinmiyor ama etkisi oldukça güçlü.
En etkilisinin 20 miligramlık çinko asetat pastilleri olduğu belirtiliyor. Pelargonium özleri de çok sık başvurulan bir bitkisel destek. Bu Afrika sardunyası özütlerinin bulunduğu damlalardan günde iki-üç kez 30 damla kullanılabiliyor. 
Bitkisel destek olarak Elderberry özleri de etkili. Elderberry bizde mürver meyvesi olarak biliniyor. Bu meyveden elde edilen özel bir maddenin virüs öldürücü etkisi olduğu birçok araştırmada gösterilmiş.

KIRMIZI ETiN ALTERNATiFi PROTEiN KAYNAKLARI

- BAKLİYAT GRUBU: Her biri birer protein bombası. Zaten bu nedenle de halk arasında kuru fasulye, bezelye, nohut gibi besinlere “fakirin kırmızı eti” deniyor. Bu grup besinlerin 100 gramında ortalama 15-20 gram protein bulunabiliyor.
- TAM TAHILLAR: Özellikle bulgur güçlü bir protein kaynağı sayılabilir. Tahıllar ve tahıl ürünlerinin 100 gramında 6-8 gram civarında bitkisel protein var.
- KURUYEMİŞLER: Bademi en başa yazın. Arkasına fındığı, cevizi ekleyin. Her birinin 100 gramında 10 gram bitkisel protein var. Ayçiçeği ve kabak çekirdeği tohumu, susam, Antep fıstığının da proteini yüksektir.
- SEBZE VE MEYVELER: Vitamin, mineral ve antioksidan bombası olmalarına rağmen sebze ve meyvelerin 100 gramındaki protein 3 gramı geçmez.

D vitaminim eksik mi?

Eğer aşağıdaki 10 işaretin en az 3 veya daha fazlası sizde de varsa bir laboratuvara gidip D vitamini seviyenizi ölçtürün.
Eğer rakam 60’ın altında ise takviye D vitamini kullanma konusunu ciddi ciddi düşünün.
- Kas ve kemik ağrıları
- Bağışıklık zayıflığı
- Kas güçsüzlüğü
- Yorgunluk
- Gece terlemeleri
- Sıcak basmaları
- Baş ağrıları
- Saç dökülmeleri
- Depresyon eğilimi
- Uyku bozuklukları

KOLLAJEN TAKViYELERi FAYDALI MI?

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belleğin anahtarı vitamin mi yürümek mi? 18 Şubat 2019 | 1.009 Okunma insulini azalt hayatı uzat 16 Şubat 2019 | 622 Okunma Kahvaltıda dörtlü karışım 15 Şubat 2019 | 1.218 Okunma Soğuk algınlığı ve gribe yakalanan ne yapmalı? 13 Şubat 2019 | 389 Okunma Haşimato neden mühim bir sorun? 12 Şubat 2019 | 135 Okunma
TÜM YAZILARI