Kansızlık ciddi bir sorun

Kansızlık ciddi bir sorun, dikkatle incelenmesi gereken bir tehlike. Kansızlığa yol açan nedenlerin ilk sırasında ise demir eksikliği meselesi var...

Kansızlığın en yaygın sebebi demir noksanlığı olsa da B12, folik asit, B6 vitamini eksiklikleri de kansızlığa yol açabiliyor. Ama yine de kansızlık nedenlerinin ilk sırasında (neredeyse yüzde 90’ından fazlasında) demir eksikliği meselesi var.
Eğer adet gören bir kadınsanız, bilin ki kansızlığınızın temel nedeni periyot dönemlerinde kaybettiğiniz demiri yerine koyamamış olmanızdır.
Erkekseniz ya da menopoza girmiş bir kadınsanız, probleminizin farklı boyutları olabilir, dikkatli olun. Çünkü bu gibi durumlarda demir eksikliğinin nedeni vücudunuzun herhangi bir yerinden kaybedilen ama fark edilmeyen kan kaybı olabilir. Örneğin bağırsaklarınızdaki gizli bir kanser, midenizdeki gözden kaçmış bir ülser ve daha pek çok neden demir eksikliği kansızlığına sebep olabilir.
Özeti şudur:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diş eti iltihabı AlzheImer nedeni mi? 24 Mayıs 2019 | 482 Okunma Bu rakamlar çok kötü 23 Mayıs 2019 | 633 Okunma Her hapı yutmayın! 22 Mayıs 2019 | 338 Okunma Hüznü abartmayın 21 Mayıs 2019 | 589 Okunma Hipertansiyon obeziteyle... Patladı 20 Mayıs 2019 | 689 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar