Ev yapımı 3 sağlık testi

Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu bu hafta 'Ev yapımı 3 sağlık testi' başlıklı yazısını kaleme aldı. Sağlık ve sağlamlık düzeyimizi izlemek, varsa eğer mevcut sorunlarımız ve gelecekteki muhtemel risklerimizi belirlemek için her yıl düzenli olarak yaptırmamız gereken bazı “sağlık tarama testleri” var.

Sağlık ve sağlamlık düzeyimizi izlemek, varsa eğer mevcut sorunlarımız ve gelecekteki muhtemel risklerimizi belirlemek için her yıl düzenli olarak yaptırmamız gereken bazı “sağlık tarama testleri” var.

Bunların bir bölümü fiziksel, bir bölümü de ruhsal/zihinsel sağlığımızla ilgili bilgiler veriyor. Biz de o bilgiler sayesinde günümüzü ve geleceğimizi planlıyor, hastalıklardan uzak, sağlıklı ve keyifli bir ömür sürmeye gayret ediyoruz. Doğru olanı da budur zaten. Ama bilelim ki bizim de evimizde, hatta işyerimizde yapabileceğimiz basit, kolay ve güvenli ev yapımı testler de var. Ve o testler sağlık durumumuzu ve biyolojik yaşımızı belirlemede ciddi ölçüde işe yarayabiliyorlar. İsterseniz gelin, o testleri dikkatle gözden geçirelim.

TEST 1 DENGE TESTİ

Bu test, dengede durma kabiliyetimizi ve denge fonksiyonlarımızı esas alarak biyolojik yaşımızı ve nörolojik durumumuzu tahmin etmeye çalışır. Yeni bir çalışma, tek ayak üstünde yapılan bu önemli testte “10 saniyelik süreyi geçemeyenlerin” ciddi düzeyde sağlık risklerinin olduğunu gösteriyor. Bu nedenle aşağıda anlatacağım test çok önemli. Ve bu testin hepimiz tarafından en az 3’er aylık aralıklarla ve usulüne uygun olarak yapılması gerekiyor. Peki, o test nasıl yapılacak?

ÖNEMLİ DENGE TESTİ İÇİN...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Depresyon mu hipotiroidi mi 07 Aralık 2023 | 667 Okunma Yürümeden olmaz 04 Aralık 2023 | 893 Okunma Kötü genleri sustur iyi genleri coştur 02 Aralık 2023 | 388 Okunma Sağlıklı şeker yoktur 30 Kasım 2023 | 657 Okunma Neden tempolu yürümeliyiz 27 Kasım 2023 | 812 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar