Egzersiz yoksa sağlık da yok!

Düzenli egzersiz yaparak elde edeceğiniz sağlık yararı, yağsız, fit ve güzel bir vücut görünümünden çok daha fazlasıdır. Mesela mı? İşte detaylar...“Sıkıldık artık...

Düzenli egzersiz yaparak elde edeceğiniz sağlık yararı, yağsız, fit ve güzel bir vücut görünümünden çok daha fazlasıdır. Mesela mı? İşte detaylar...

“Sıkıldık artık hocam!” demeyin. Şu mühim bilgiyi size ezberletene kadar tekrarlamaya devam edeceğim: Egzersiz olmadan sağlık olmaz. Egzersizin sağlık faydaları ise sayfalara sığmaz! Mesela mı? Düzenli egzersiz alışkanlığı kanda şekerinizin, kolesterol, ürik asit ve trigliseridinizin ayarlanmasını kolaylaştırır. Faydalı HDL kolesterolü yükseltir, kalp ve dolaşım sisteminizi koruyup geliştirir.
Egzersizin eklemleri ve eklem bağlarını güçlendirdiği, kemik kırılganlığını (osteoporoz) önlediği, kas gücünü ve miktarını artırdığı, stres düzeyini azaltıp uykuyu daha verimli hale getirdiği de kanıtlanmıştır.
Kısacası düzenli egzersiz yaparak elde edeceğiniz sağlık yararı, yağsız, fit ve güzel bir vücut görünümünden çok daha fazlasıdır. Fiziksel aktivite alışkanlığını yaşamınızın bir parçası haline getirdiğinizde kilo denetiminizin kolaylaştığını, kan basıncınızın düzenli seyrettiğini, cinsel performansınızın yükseldiğini, pek çok organ-doku kanserine karşı önemli ölçüde korunduğunuzu, her şeyden önemlisi bağışıklık sisteminizin güçlendiğini de fark edeceksiniz.
Kısacası bizim “ayakta kal, hayatta kal” mottosu her yaş için ama bilhassa 50 yaş sonrası için vazgeçilmez bir yaklaşımdır.
Miskinliği bırakalım ve hayata hareket katalım!,

Aktivite, egzersiz ve spor ayrı şeyler mi?

Merdivenleri inip çıkıyorsanız, bahçe suluyorsanız, ağaç buduyorsanız, köpeğinizi gezdiriyorsanız, evdeki bulaşığı çamaşırı yıkıyorsanız bunların hepsi sadece günlük aktivitenizdir. Bunlar ne kadar çoksa o kadar iyidir ama hiçbiri “egzersiz” değildir.
Belli bir süreyle belli bir ritimle belli bir hız limiti içinde belirli kasları kullanarak tekrarlanan hareketlere ise egzersiz diyoruz. İnsan için en doğru egzersiz ise yürümektir. Yürümek, toplam kas kitlesinin yüzde 80’inden fazlasını kullandıran mükemmel bir egzersiz. İnsan bedeni yürümek üzere yaratılmış bir cihaz ve yürümek kadar bedenin hoşuna giden başka bir egzersiz yok.
Unutmayın: Kuşlar uçar, balıklar yüzer, ceylanlar koşar, insanlar yürürler...

Egzersizin ölçüsü ne olmalı?

“Kaş yaparken göz çıkarmayın” deyimi son derece doğrudur.
Egzersizin de elbette bir ölçüsü, reçetesi var.
Nefes nefese kaldığınız egzersiz her aneorobik bir egzersizdir.
Oksijen kullanmadan yapmak zorunda olduğunuz zor bir egzersizdir.
Egzersiz yapan kişi, yolda yürürken arkadaşı ile rahat sohbet edebilmeli. Bir telefon geldiği zaman “buyurun kimi aradınız” diyebilmeli.

Nefes nefese kalınması alarm mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kısa bir mola 22 Nisan 2019 | 91 Okunma Kolajenim neden az? 19 Nisan 2019 | 456 Okunma Antidepresanlar kilo aldırır mı? 18 Nisan 2019 | 459 Okunma Kemik erimesinin tek çözümü kalsiyum takviyesi mi? 17 Nisan 2019 | 469 Okunma Ekmek mi şeker mi? 16 Nisan 2019 | 705 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar