Arkadaşlar hazır mıyız

Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu bu hafta 'Arkadaşlar hazır mıyız' başlıklı yazısında okuyucularına sordu: Size iki sorum var: Bir, nasıl yaşlanmak ve nasıl bir yaşlı olmak isterdiniz? İki, yaşlılığa hazır mısınız?

Kanaatime göre hedefimiz yalnızca ve çoğumuzun odaklandığı/arzuladığı gibi uzun bir yaşam olmamalı. Yaşlanma planı yapılırken yaşam kalitesi de hesaba katılmalı. İyi ve kötü zamanları ne sıklıkla, ne süreyle ve hangi koşullarda yaşadığımız da mutlaka ama mutlaka dikkate alınmalı. Muhakkak ki farklı fikirde olanlar, meseleye yalnızca ömür uzunluğunun rakamsal yanılgısıyla değerlendirmeye çalışanlar da var.

Ama bana sorarsanız ömrün son yıllarının da olumlu ve verimli olay ve anılarla çevrelenmesi bedensel ve ruhsal açıdan ağrılar, sızılar, yorgunluk ve uykusuzluklar ya da diğer olumsuzluklardan uzak yaşlılıkta da sağlıklı bir ömür sürebilmek öncelikli hedefimiz olmalıdır. Unutmayalım ki bu hedefe ulaşmak için bir numaralı belirleyici “daha iyi yaşamak, yaşadığımız her günün hakkını vermek, beden ve ruh sağlığımız üzerindeki dikkatimizi asla elden bırakmamak” vazgeçilmezlerimizdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Covid kâbusu geri mi dönüyor 02 Ekim 2023 | 406 Okunma Daha çok ve sık gülün 28 Eylül 2023 | 282 Okunma Ev yapımı 3 sağlık testi 25 Eylül 2023 | 1.080 Okunma Çölde çalı yetişir mi 23 Eylül 2023 | 196 Okunma Nasıl bir mutluluk 21 Eylül 2023 | 422 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar