ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bahar yorgunluğunun çözümü var mı?

Bahar bizi gerçekten yorar mı? Yoksa “bahar yorgunluğu” dediğimiz şey yani nisanla birlikte kapımızı çalan “halsizlik, yorgunluk, isteksizlik halleri” yorgun bir kışı geride bırakıp yeni bir mevsime yelken açmak mı? Anlaşılan o ki bu iki sorunun da yanıtı net ve açık değil .

Osman Müftüoğlu
Osman Müftüoğlu Hürriyet Gazetesi
26 Nisan 2018 | 570

Bahar bizi gerçekten yorar mı? Yoksa “bahar yorgunluğu” dediğimiz şey yani nisanla birlikte kapımızı çalan “halsizlik, yorgunluk, isteksizlik halleri” yorgun bir kışı geride bırakıp yeni bir mevsime yelken açmak mı?

Anlaşılan o ki bu iki sorunun da yanıtı net ve açık değil. Çünkü uzmanlar, bilimsel anlamda “bahar yorgunluğu” diye bir şeyin olmadığı düşüncesindeler. Konuya da bir hayli mesafeli bakıyorlar. Ama gelin yine de biz bahara yorgun girenlere “haklısınız!” deyip etkili olabilecek ilk 10 çareyi sıralayıverelim. Buyurun...

Bahar yorgunluğuna 10 çare!

1- Şekerli ve unlu besinlere mesafeli olun.
2- Öğünlerinizi iyi planlayın, proteinden zengin (yumurta, yoğurt, balık, bakliyat) beslenin.
3- Protein zengini o besinleri posa zengini yeşil sebzelerle, özellikle de kök sebzelerle (yer elması, pancar, kereviz, turp) evlendirin.
4- B12 ve D vitamini seviyenizi kontrol ettirin. B12’niz 500’ün altında, D vitamininiz 50’nin altındaysa takviye ettirin.
5- Magnezyum zengini besinlere (ceviz ve diğer yağlı tohumlar, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, badem, yer fıstığı) ağırlık verin, mesela salatalarınıza bunları da ekleyin.
6- Kafeinli içecekleri sınırlayın.
7- Alkollü içeceklerden uzak durun.
8- Ginseng ve rhodiola gibi adaptojen bitkisel desteklerden yararlanın.
9- Bitki çaylarına yüklenin, özellikle de yasemin çayını tercih edin.
10- Uykunuza dikkat edin.


Bellek/beyin dostu ilk 10 besin

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER