Uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığının tedavisi 

Teknolojinin nimetleri sosyal, ekonomik ve kültürel bütün alanlardaki faydası inkâr edilemez, fakat yapılan araştırmalar, teknolojik cihazların başında geçirdiğimiz sürenin ne kadar sorunlu olduğunu...

Teknolojinin nimetleri sosyal, ekonomik ve kültürel bütün alanlardaki faydası inkâr edilemez, fakat yapılan araştırmalar, teknolojik cihazların başında geçirdiğimiz sürenin ne kadar sorunlu olduğunu gösteriyor. 

Telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar ve oyun konsolları gibi dijital aygıtların, aşırı ve kontrolsüz kullanımı sonucunda ortaya çıkan yeni bir bağımlılık çeşidi yeni bir hastalıkla karşı karşıyayız.

“Yeşilay Başkanı ve İbni Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’de 14 yaş grubu gençlerin yüzde 10’unun teknoloji bağımlısı olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Bu oran yaklaşık 300 bine tekâmül ederken teknoloji bağımlısı olan çocukların ağır depresyonlara girebileceğini belirten Öztürk, “Bu çocuklar intihar düşüncesine varan davranış bozukluları yaşayabilirler. Bu çocukların okul hayatı da bitiyor. Özellikle lisede olanlar okula devam etmiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın, bu hafta sonu açıkladığı Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’ni yenilemesi yeni bir umut olur inşallah.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dün Almanların Osmanlı’dan talebi, bugün Yeni Zelanda’nın örnekliği  26 Mart 2019 | 36 Okunma Göçmen ve Müslüman düşmanı “beyaz ırkçı” terör  19 Mart 2019 | 26 Okunma Uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığının tedavisi  12 Mart 2019 | 89 Okunma Sen Varsan Biz de Varız Bağımlı Yaşam Merkezi  05 Mart 2019 | 61 Okunma Makedonya Yücelcilerini rahmetle anıyoruz 26 Şubat 2019 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar