Uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığının tedavisi 

Teknolojinin nimetleri sosyal, ekonomik ve kültürel bütün alanlardaki faydası inkâr edilemez, fakat yapılan araştırmalar, teknolojik cihazların başında geçirdiğimiz sürenin ne kadar sorunlu olduğunu...

Teknolojinin nimetleri sosyal, ekonomik ve kültürel bütün alanlardaki faydası inkâr edilemez, fakat yapılan araştırmalar, teknolojik cihazların başında geçirdiğimiz sürenin ne kadar sorunlu olduğunu gösteriyor. 

Telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar ve oyun konsolları gibi dijital aygıtların, aşırı ve kontrolsüz kullanımı sonucunda ortaya çıkan yeni bir bağımlılık çeşidi yeni bir hastalıkla karşı karşıyayız.

“Yeşilay Başkanı ve İbni Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’de 14 yaş grubu gençlerin yüzde 10’unun teknoloji bağımlısı olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Bu oran yaklaşık 300 bine tekâmül ederken teknoloji bağımlısı olan çocukların ağır depresyonlara girebileceğini belirten Öztürk, “Bu çocuklar intihar düşüncesine varan davranış bozukluları yaşayabilirler. Bu çocukların okul hayatı da bitiyor. Özellikle lisede olanlar okula devam etmiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın, bu hafta sonu açıkladığı Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’ni yenilemesi yeni bir umut olur inşallah.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Balkanlar’da Türk diplomasisinin STK algısı ile sınavı 21 Mayıs 2019 | 73 Okunma Kırım sürgünü, Mavi Alay trajedisi 14 Mayıs 2019 | 122 Okunma Aile ve gençliği koruyamazsan devleti koruyamazsın  07 Mayıs 2019 | 69 Okunma Balkanlar’da unutulan Müslüman Romanlar  30 Nisan 2019 | 168 Okunma Çocuklarda bilgisayar bağımlılığı  23 Nisan 2019 | 149 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar