Türkiye-Rusya ilişkilerinde Kırım’ı unutmamak 

Rusya, 22 Şubat 2014’te Moskova yanlısı Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden sonra Kırım’a müdahale etti. Kırım’da çoğunluğu etnik Rusların yaşadığı bölge fiilen...

Rusya, 22 Şubat 2014’te Moskova yanlısı Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden sonra Kırım’a müdahale etti. Kırım’da çoğunluğu etnik Rusların yaşadığı bölge fiilen Rusya’nın kontrolüne girdi.

16 Mart’ta yapılan referandum sonuçları ile de Kırım bölgesinin, Rusya’ya bağlandığı ilan edildi. Türkiye, Ukrayna krizinde ülkenin siyasi birliğini, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü esas alan barışçıl çözüm bulunmasını dillendirerek, Kırım’da yapılan referandum sonuçlarını ve bu sonuçlardan hareketle gerçekleştirilen tasarrufların hiçbirini tanımadığını deklare etti.

Rusya’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgelerinde Rusya yanlıları kamu binalarını ele geçirip mayıs ayında referandum düzenleyerek, bağımsızlık ilan ettiklerini açıklamışlardı. Ancak Kiev yönetimi ve Batılı ülkeler ise referandum sonuçlarını kabul etmemişti.

Batılı ülkeler, Ukrayna’daki krize müdahale ettiği iddiasıyla Rusya’ya yönelik bir dizi ekonomik yaptırım uygulayarak, Rusya’yı geri adım attırmaya zorladılar. Sonuç olarak 2014 yılının nisan ayından bu yana Ukrayna ve Rusya arasında geçen savaşta, 5 bin 700 kişi hayatını kaybetti ve 1 milyon insan evlerini terk etti.

Batı’nın gündeminde asla Kırım’ın ilhakı olmadı. Ukrayna, ülkenin doğusunu kurtarmanın derdiyle sorunun çözümünü (çözümsüzlüğünü) Batı ve ABD’ye havale etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Deprem değil ihmal öldürür 28 Ocak 2020 | 31 Okunma Rusya’nın Suriye işgali ve İdlip’in sonu 21 Ocak 2020 | 182 Okunma Tarih boyunca toplumların adalet özlemi  14 Ocak 2020 | 35 Okunma 27 yıldır cezaevinde olan Ahmet Dede’ye özgürlük çağrısı  07 Ocak 2020 | 1.970 Okunma Suriye, Rusya ve ABD’nin Afganistan’ı olur mu? 31 Aralık 2019 | 185 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar