Çocuklarda bilgisayar bağımlılığı 

İngiliz sinir bilimi uzmanı Profesör Paul Howard-Jones, “Ailelerin endişelerini anlıyorum. Ancak tamamen yasaklamak da doğru değil. Birçok okul, cep telefonları ve cihazları sınıfta...

İngiliz sinir bilimi uzmanı Profesör Paul Howard-Jones, “Ailelerin endişelerini anlıyorum. Ancak tamamen yasaklamak da doğru değil. Birçok okul, cep telefonları ve cihazları sınıfta yasaklıyor. Teknoloji artık hayatımızın bir parçası ve önemli olan hiç kullanmamaları değil doğru kullanmaları” dedi.

Uzmanlar, çocuklara bilgisayarı tamamen yasaklamanın ya da tamamen serbest bırakmanın kesinlikle uzak durulması gereken bir tutum olduğunu belirtiyor.

Çocuğun bağımlılık sorunu ileri boyuttaysa ve çocukla anne-baba arasında büyük bir çatışma varsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Anne-babalar, çocuk üzerindeki denetimlerini artırabilmek için çocukla daha çok nitelikli zaman geçirmeye özen göstermelidir.

Birlikte oynayarak oyunun içeriklerini yönlendirebilirler. Örneğin; problem çözme, duygularını ifade etme ve empati kurabilmeye yönelik oyunlar geliştirebilirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çocuklarınızı akıllı telefon ve teknoloji bağımlılığından koruyun 11 Haziran 2019 | 130 Okunma Türkiye’nin muhafazâkar ve seküler yorgunluğu  28 Mayıs 2019 | 201 Okunma Balkanlar’da Türk diplomasisinin STK algısı ile sınavı 21 Mayıs 2019 | 77 Okunma Kırım sürgünü, Mavi Alay trajedisi 14 Mayıs 2019 | 125 Okunma Aile ve gençliği koruyamazsan devleti koruyamazsın  07 Mayıs 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar