ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Suriye’de İran ve Rusya’nın 7 yılı

7 yıl önce 15 Mart 2011’de ülkenin güneyindeki Deraa’da önce Esed yönetimine karşı barışçıl reform isteyen gösterilerle başlayan isyan, bütün bir ülkede yıkıma yol açan, yüz binlerce kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin evlerinden olduğu acımasız bir iç savaşa dönüştü .

Osman Atalay
Osman Atalay Yeni Akit Gazetesi
20 Mart 2018 | 93

7 yıl önce 15 Mart 2011’de ülkenin güneyindeki Deraa’da önce Esed yönetimine karşı barışçıl reform isteyen gösterilerle başlayan isyan, bütün bir ülkede yıkıma yol açan, yüz binlerce kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin evlerinden olduğu acımasız bir iç savaşa dönüştü.

Suriye halkı 2000 yılında baba Hafız Esed’in yerine geçen oğul Beşşar dan işsizlik, yolsuzluk ve siyasi özgürlükler konusunda ciddi bir reform beklentisi içindeydi.

Fakat Beşşar babasının düzenine ve İran ile Rusya’nın Suriye üzerindeki gücüne karşı koyabilecek bir durumda değildi.

2011 Mayıs’ta olaylar yayılırken, baskılar şiddetlendi. Muhalefet kendisini savunmak ve rejimin baskılarından kendisini korumak için silahlandı.

Esed’in tek bahanesi “dış destekli terör” tanımlamasıydı. Esed, Suriye halkına ve dünyaya söz vermesine rağmen asla özgür seçimlere yönelmedi. İran, Rusya ve rejim, halkın yüzde 80’inin Sünni olduğu bir ülkede sandığa seçime gidilmesinden korkuyordu.

Devamını Oku