ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bağımlılıkla mücadele ve tedavi sonrası süreç

Bugün cezaevlerimizin yaklaşık dörtte biri uyuşturucu suçundan dolayı tutuklu ve hükümlü olan kişilerle dolu .

Osman Atalay
Osman Atalay Yeni Akit Gazetesi
13 Mart 2018 | 87

Bugün cezaevlerimizin yaklaşık dörtte biri uyuşturucu suçundan dolayı tutuklu ve hükümlü olan kişilerle dolu. Uyuşturucu suçundan dolayı cezaevinde bulunan kişi sayısı 50 bin. 30 bin kişi ise hırsızlık suçundan yatmaktadır. Yaklaşık üç kişiden biri uyuşturucu ve hırsızlıktan dolayı cezaevlerinde bulunmaktadır. Bu oranın terörden daha fazla bir oran olduğunu unutmayalım.

Dünyada ve ülkemizde ciddi derecede ağır bağımlılık durumunda olan hastaların yatarak ve ayakta tedavi merkezlerine ihtiyaç duydukları bir gerçektir. Türkiye’de Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezleri (AMATEM), bağımlı hastaların tedavi taleplerine cevap vermeye çalışıyor.

Son yıllarda ülkemizde, AMATEM’in sayısının çoğalması tabii ki üzücü bir durum. Sentetik maddelerin özellikle de halk arasında bonzai diye bilinen sentetik kannabinoidlerin kullanımı son 5 yıl içerisinde ciddi artış gösterdi.

Türkiye’de piyasaya devamlı yeni sentetik tür maddelerin giriyor olması da aynı zamanda bağımlı hasta sayımızın çoğalmasına sebep oluyor.

Tedavi sonrası süreç

Devamını Oku