ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Suriye’de Rusya- İsrail süreci

ABD, 1991 yılında Irak’ı bölme operasyonunu başlattı ve 2003 yılına gelindiğinde Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle güneyinde Şiiler, kuzeyinde Kürt bölgesel yönetimi, ortasında ise Sünniler olmak üzere ülkeyi 3 bölgeye ayırdı .

Osman Atalay
Osman Atalay Yeni Akit Gazetesi
13 Şubat 2018 | 62

ABD, 1991 yılında Irak’ı bölme operasyonunu başlattı ve 2003 yılına gelindiğinde Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle güneyinde Şiiler, kuzeyinde Kürt bölgesel yönetimi, ortasında ise Sünniler olmak üzere ülkeyi 3 bölgeye ayırdı.

Yugoslavya’da 1991 yılında iç savaş Hırvatlar, Slovenler ve Sırplar arasında başlamıştı. 12 ay içinde Slovenya ve Hırvatistan, Almanya ve Avusturya desteğiyle Yugoslavya’dan ayrıldı.

Bosna’ya 1992 yılının nisan ayında saldıran Sırplar, 3,5 yıl büyük katliam gerçekleştirirken 1995 yılına gelindiğinde Yugoslavya’dan 6 ülke meydana gelmişti.

2010 yılında Arap devrimleri sürecinde Mısır, Yemen ve Libya’da ciddi bölünmeler hedeflendi ve en stratejik olan ülke Mısır ve Suriye idi. Yeni Sykes Picot’u, Suriye rejimi İran ve Rusya ile bertaraf edeceğini sandı.

Bugün bölgeyi ve Türkiye’yi hedef alan problemin ana kaynağı Ortadoğu’da Kürtlere federasyon adı altında yeni sınırlar ve etnik devletçiklerin dayatılmasıdır.

Devamını Oku