Pazar günü Olof Palme bir kere daha mı ölecek?

Pazar günü yapılacak İsveç seçimleri öncesi sağa kayış üstüne haberleri okuyunca, İsveç’te yaşayan dostum Osman İkiz’le konuştum, sonuçlardan korkumu, "Olof Palme bir kere daha mı...

Pazar günü yapılacak İsveç seçimleri öncesi sağa kayış üstüne haberleri okuyunca, İsveç’te yaşayan dostum Osman İkiz’le konuştum, sonuçlardan korkumu, "Olof Palme bir kere daha mı ölecek...” diye dile getirdim. O da bu öngörümün olasılık taşıdığını belirtti.

Hafta içerisinde çıkan bu hafta sonu İsveç’te yapılacak seçimle ilgili bir haberde, İsveç Demokratları Partisi'nin anketlerde ilk sırada yer alması ve onun da sağında yer alan ve yüzde 1'lik oya sahip AFS'den gelen "Bütün göçmenleri İsveç’ten kovacağız” açıklaması, bana "Olof Palme Pazar günü bir kere daha mı ölecek...” diye düşündürdü.

İsveç’te yaşayan dostum Osman İkiz’i arayıp,bu değerlendirmemi ona sordum. İkiz’den, “Bloklar seçimde kafa kafaya görülüyorlar. Sağ blok secim zaferiyle çıkarsa dediğin gibi Olof Palme pazar günü bir kere daha ölür...” yanıtını aldım.

İkiz, konuyu değerlendirirken, "İsveç’te de Avrupa’daki gibi bir gelişme söz konusu. Artık doğrudan ırkçı ifadeler kullanmasalar da kökten gelen aşırı sağcı İsveç demokratlarının oy oranı yüzde 20 dolayında” dedikten sonra, “Sosyal demokratların durumu hazin. Olof Palme’den sonra vizyoner bir lider çıkaramadılar. Sosyal demokratların program olarak muhafazakarlardan farkı sadece vatandaşın cebine yardım ve benzeri formülleriyle üç beş kuruş fazla girmesini sağlamak” değerlendirmesini yaptı.

İkiz’in kafa kafaya dedikleri sağ ve sol iki iktidar yarışındaki blok. Sol blok içinde Sosyal Demokratlar'ın oyunun yüzde 23-24, Sol Parti'nin 9-10, Çevreciler'in yüzde 4-6 oranında oy alacağı tahminiyle bu bloğun oy toplamının yüzde 38-40 olacağı tahmini yapılıyor. Sağ blokta, Muhafazakarlar'ın yüzde 18-19, Merkez Parti'nin yüzde 8-9, Liberaller'in yüzde 5-6, Hristiyan Demokratlar'ın yüzde 3-5 oyları ile toplam yüzde 34-39 oranında hesaplanıyor. Blok dışı aşırı sağda yer alan İsveç Demokratları’nın yüzde 16-20 ve parlamentoya girmesi mümkün görülmeyen AFS’nin oylarının yüzde 1’de kalması bekleniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 227 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 288 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 219 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar