Paniğe kapılmamak, enseyi karartmamak gerekir

Dolardaki hızlı yükselişin sadece ekonomik temelli olmadığı görülüyor.Yapılan açıklamalar da, gelişmekte olan ülkelerden olumsuz ayrışmamız da bunu gösteriyor. ABD ile yaşamakta olduğmuz...

Dolardaki hızlı yükselişin sadece ekonomik temelli olmadığı görülüyor.Yapılan açıklamalar da, gelişmekte olan ülkelerden olumsuz ayrışmamız da bunu gösteriyor. ABD ile yaşamakta olduğmuz gerilim bun da rol oynuyor. O nedenle rest çekmeler yerine diyaloğu arayarak ilişkileri sıcak tutmalıyız. Paniğe kapımadan yapmamız gereken budur.

Kur konusunda yapılan bütün yorumlarda,”Kurdaki atağın, ekonomik temelleri yok. Ekonomik temellerle açıklanamaz” deniliyor. Buna karşılık. Bir biri ardırdan başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Merkez Bankası’ndan BDDK’dan olmak üzere, SPK’dan, Emniyet Müdürlüğüne kadar birçok kurumdan açıklamalar yapılıyor.

Açıklamaların bir kısmı, piyasaları rahatlatmak için. Merkez Bankası'nın “Bankaların ihtiyacı olan tüm likidite karşılanacaktır. Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirilmiştir. Değişiklikle finans sistemine 10 milyar TL, 6 milyar ABD doları ile 3 milyar dolar tutarında altın cinsinden likidite sağlanmış olacaktır” açıklamasının ardından BDDK ise Swap işlemlerine sınır getirdi. Bankaların öz kaynaklarının yüzde 50’sini aşamayacağı yönündeki kararını açıkladı. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Kimse bilmediği sularda yüzmesin. Geliri ve gideri TL olanlar, dövizden uzak dursun” uyarısında bulundu. SPK da yaptığı açıklamada söylenti niteliğndeki konulara itibar edilmemesi istendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, dolar kuru konusunda olumsuz haberler ve manipülasyonlarla ilgili sosyal medyadan 346 hesapla ilgili adli tahkikat başlatıldığı belirtildi.
Dün farklı grupların yaptıkları açıklamalarda ağırlıklı olarak dolar kurundaki oynaklığın, ekonomik nedenlere dayanmadığı konusunun altı çiziliyor. Paniğe kapılınmaması ve ensenin karartılmaması gibi uyarılar ağırlık taşıyor.

Peki, kurdaki atağın temelinde ekonomi yer almıyorsa, yer alan ne ve çözüm için ne yapılması gerekir?

Kurdaki yükselişte, dünyada gelişmekte olan ülkelere dönük olumsuzlukların, likidite daralmasının etkili olduğunu inkar edemeyiz. Bu bizi içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülkeler kadar olumsuz etkileyecekti. Ama biz, o ülkelerden olumsuz bir ayrışma içersindeyiz, bu durum açıklıkla görülüyor. Aradaki fark da ABD ile yaşamakta olduğumuz gerilimden kaynaklanıyor. Trump’ın her olumsuz tweet açıklaması doları yükseltiyor. Yani dolar ekonomi değil dış siyasetteki gerginlikten daha fazla etkileniyor. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere taraflar bu konuda yumuşatıcı adımlar getirecek demeçler yerine, sertliğe sertlikle yanıt veriliyorlar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 227 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 288 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 219 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar