MB kararı dolara fren yaptı, ama gözler yeni adımlara çevrildi

Merkez Bankası'nın, PPK’yı olağanüstü toplayarak, faiz artırmasının iş dünyası tarafından değerlendirmesi, bir dönemin “Yetmez ama evet” sloganını akla getirmiş gibi. Şimdi yeni ve...

Merkez Bankası'nın, PPK’yı olağanüstü toplayarak, faiz artırmasının iş dünyası tarafından değerlendirmesi, bir dönemin “Yetmez ama evet” sloganını akla getirmiş gibi. Şimdi yeni ve farklı adımlar gerektiği belirtiliyor.

Merkez Bankası (MB), 7 Haziran toplantısını beklemeden olağanüstü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, geç likidite penceresi faizini 300 bez puan artırarak, 16.5’e çıkartmasının ardından, 4.90’ın üzerine çıkan dolar, önceki akşam 4.55’e kadar geriledi. Dün sabahtan itibaren yeniden yükselişe geçerek öğle saatlerinde 4.69 seviyesine çıktı. Önlemlerin yeni adımlarla sürdürülmesi gerektiğini ortaya koyan bir tablo ortaya çıkmış oldu.

Merkez'in kararını değerlendiren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, geç kaldığını vurguladığı bu adımın bir nebze rahatlık sağladığını, “önemli olanın bundan sonraki süreçte atılacak adımlar” olduğunu belirtti.

Bilecik, önümüzdeki dönemde kararlılıkla hareket edilmesini isteyerek, zaman kaybetmeden reformlara hız verilmesi gerektiğini açıkladı. Ekonomi yönetiminin ahenk içinde politika uygularken, kalıcı başarı için akılcı politikalara ihtiyaç olduğunun altını çizdi. “Hukuk devleti her şeyin üzerinde olmalıdır. Kuvvetler ayrılığı çağdaş bir devletin olmazsa olmazıdır” gibi önemli uyarılarını dile getirdi. Ucuz ve bol para ile büyüme döneminin sona erdiğini belirterek, ekonomide mucizeler değil, gerçeklerin olduğunu ifade eden Bilecik, bu nedenle bir an önce ekonomide güveni yeniden tesis edecek kararların alınması önerisinde bulundu.

MB'nin, PPK kararının açıklamasında, “Fiyat istikrarının temel amaç doğrultusunda eldeki bütün araçları kullanmaya devam edilecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız bir iyileşme ve hedeflere uyum sağlayana kadar para politikalarındaki sıkı duruş sürecektir" cümlesine ne anlam verdiğini sorduğum bir analist, “Ben bunu 7 Haziran’da yeni bir faiz artışı daha olacak diye okuyorum. Duruma göre 100 baz puanla 300 baz puanlık bir artış beklenebilir” diye değerlendirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 145 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 245 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 98 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 124 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar