KOBİ’ler, ödemede vade uzatan şirketler, belediyeler ve kamudan şikayetçi

KOBI’lerin alacaklarında vade uzatılması konusundaki şikayetmlerini arkadaşımız Sercan Akınca haberleştirmiş. KOBİ yöneticileri iş yaptıkları büyük firmalar, belediyeler ve kamu kuruluşlarının...

KOBI’lerin alacaklarında vade uzatılması konusundaki şikayetmlerini arkadaşımız Sercan Akınca haberleştirmiş. KOBİ yöneticileri iş yaptıkları büyük firmalar, belediyeler ve kamu kuruluşlarının ödemelrinde vade uzatmalarından ve kendilerine zarar vermesinden şikayetlerini dile getiriyorlar.

Bugünlerde iş dünyasında en çok duyduğum şikayet, “alacak tahsili/zamanında ödeme yapılmaması”. Arkadaşımz Sercan Akıncı’nın haberinde görüşlerine yer verilen KOBİ yöneticileri de bu alanda vade uzatan büyük şirketlerden, belediyelerden ve kamu kuruluşlarından şikayetçi olduklarını dile getiriyorlar. Büyük firmaların devlet teşvikleri ve KGF gibi imkanlardan yararlanan KOBI’lere, “paranız var” diyerek ödemelerde vade uzattıkları bilgisi haberde yer alıyor.

Mal alımlarında Ticaret Kanunu hükümlarine göre vadelerin 60 günle sınırlı olması gerekirken, bir yıla kadar vadelerin uzatıldığını iddia eden KOBİ yöneticileri, “Üzerimize binen bu yüklerle mal verip, alacaklı olduğumuz büyük şirketleri, belediyeleri ve bazı kamu kuruluşlarını fonlamak durumunda kalıyoruz” diyerek şikayetlerini dile getiriyorlar. Bu ödeme gecikmelerini karşılayabilmek için kredi kullanmak zorunda kalan bazı KOBİ’lerin bu yüzden zora düştüğünü, hatta sistem dışına çıktığını da iddia ediyorlar.

Bu konudaki şikayetleri değelendiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in çözüm önerisi de haberde yer alıyor. Özdebir, yeni bir fonlama önerisini, “Bankalar beni fonlayacağına, benden mal alanları fonlamalı. Tüketici kredisine benzer bir modeli sanayici için de uygulamalı” diyerek dile getiriyor.

Haberde, ödeme yapmayan belediyelerden şikayet eden bir KOBİ yöneticisi, tehditle karşılaştığını dile getiriyor, “Zamanında ödeme istediğimizde, belediyeler ’Para yok’ diyorlar. İsrar edersek, ‘Git dava aç. O zaman sonucuna katlanırsın. Bir daha ihale alamazsın’ diye tehdit ediyorlar” ifadelerini kullanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 227 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 288 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 219 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar