Gıda enflasyonunu düşürecek önlemler acaba bunlar mı?

Arkadaşımız Canan Sakarya’nın haberinden, Bakan Bülent Tüfenkci’nin gazetecilere gıda enflasyonunu düşürecek önlemlerden söz ederken, “Et ve Süt Kurumu ile TMO’nin piyasaya doğrudan müdahale...

Arkadaşımız Canan Sakarya’nın haberinden, Bakan Bülent Tüfenkci’nin gazetecilere gıda enflasyonunu düşürecek önlemlerden söz ederken, “Et ve Süt Kurumu ile TMO’nin piyasaya doğrudan müdahale edebileceği daha esnek bir yapıya kavuşturularak doğrudan alım yapabileceklerini” söylemiş.

Bakan Tüfenkçi, Et ve Süt Kurumu'nun alımlarının yeniden düzenleneceğini piyasanın gidişatına göre istendiği zaman doğrudan alım yapabileceği bir yapıya kavuşturulacağını açıklayarak, “Kurum, Hazine'nin, Maliye'nin görüşlerini almadan, verilen kota çerçevesinde, diyelim ki 500 tona kadar serbest, istediği zaman piyasanın genel gidişatına göre yurtdışından alım yapıp iç piyasaya verip, doğrudan müdahale edecek. Çok daha esnek duruma gelecek ve hızlı bir süreç olacak” diyerek uygulamanın nasıl olacağını açıklıyor.

Bu, benim aklıma “Gıda enflasyonunu düşürecek önlemler acaba bunlar mı” sorusunu getiriyor. Ve olmadığına karar verip, olması gerekenleri sıralıyorum:

-Türkiye meralarında yağış yetersizliği nedeniyle küçükbaş hayvan besiciliğine uygun olmasına karşın, büyükbaş projeleri sürdülüyor. Bunun sonucunda büyükbaş hayvan sayısı 14 milyonlar seviyesinde çok çıkılamazken, 70 milyonluk küçükbaş sayısı 40 milyona kadar gerilamiş durumda.

-Tarım ekim alanları 27 milyon hektardan 24 milyon hektera gerilerken, 4 milyon hektarında da girdi maliyetlerini yüksek bulan çiftçiler ekim yapmıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 229 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 292 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 221 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar