ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Tebrizli gencin Gürbulak’ta serbest bölge açma önerisi

Trump’ın bir çok ülkeye olduğu gibi geçen Cuma günü bize de kuralsız ek vergi uygulamasını gündeme getirmesi, doların TL değerinin ekonomik gerekçesiz 7 liraya yükselmesine neden oldu .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
16 Ağustos 2018 | 64

Trump’ın bir çok ülkeye olduğu gibi geçen Cuma günü bize de kuralsız ek vergi uygulamasını gündeme getirmesi, doların TL değerinin ekonomik gerekçesiz 7 liraya yükselmesine neden oldu. Bu “müsibet” ülke içinde ve uluslararası alanda tepkilere ve dayanışmalara yol açtı. Öneriler dile getirildi. Tebrizli bir gencin Gürbulak’ta İran’la serbest bölge kurma önerisini sizinle paylaşmak istedim...

Trump’ın birçok ülkeye kurala dayanmayan ticari yaptırım uygulamasına çok yönlü tepkiler geliyor. Trump’ın Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını yok sayarak Türk demir çelik ve alüminyum ürünlerine ikinci bir vergi yükü getirmesi, “Kara Cuma’yı yaşamamıza doların TL karşısında değerinin 7 lirayı aşmasına neden oldu. Trump’ın bututumu karşısında birçok Avrupalı ülke sözcüsü bu durumu protesto edip Türkiye ile dayanışma açıklamaları yaptılar. İran ve Rusya’dan da benzer dayanışma açıklamaları geldi. Hafta başında bu dayanışma açıklamaları ve alınan kararlar doların üzerindeki köpüğün büyük oranda geri gelmesini sağladı.

Şimdi normaleşme için yeni adımlara ve yeni olumlu hikayelere ihtiyacımız var. Bir işadamı dostum bu konuda İngiltere’de yaşayan Tebriz”li bir tüccar gencin, Gürbulak’ta serbest bölge açma önerisini içeren görüşünü gönderdi. Bu dönemde olumlu yeni adımlara ihtiyaç olduğu ve Trump’ın kuralsız yaptırımlarına karşı adım atılması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Tebriz’li gencin önerisini ortaya koyup yapılabilirliğinin tartışılmasını bekliyorum.

Tebrizli genç bu önerisini ortaya koymadan Rahip Brunson’la ilgili görüş açıklıyor:

“-Dikkat ettiyseniz bu rahip icin Vatikan’dan hiç tepki yok. Çünkü adam gerçek rahip değil. Onun için Vatikan’la görüşmeliyiz. Yaptıklarını terör ve cinayet açısından masaya yatırmalıyız. Böylece bu sorunu olumlu sonuca bağlayabiliriz.

Devamını Oku