ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gazze fotoğraflarına bakarken...

Gazze’de 60 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı olayların fotoğraflarına bakarken bunların renginin hüzün ve isyan olduğunu düşündüm .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
16 Mayıs 2018 | 41

Gazze’de 60 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı olayların fotoğraflarına bakarken bunların renginin hüzün ve isyan olduğunu düşündüm. Hüzün çünkü Filistinliler protestolarını yaparken gizlenmek için lastikleri yatarak göğe simsiyah bir duman yükselterek hüzün rengini ortaya koymuşlar. Ve puşularıyla örttükleri yüzleriyle duman ve karanlık içerisinde ellerini havaya kaldırarak isyanını dile getirmişler.

Yüreğim dayanır mı bilmiyorum, diyerek bir gazete internet sitesindeki Gazze olaylarıyla ilgili 30’un üzerinde fotoğraflara tek tek bakma kararı alıyorum. 60 kişinin öldüğünü göremeyeceğimi ama yaralananları göreceğimi biliyorum. Fotoğrafların çoğunun rengi isyan ve hüzün. Bunu da nereden çıkarıyorsun, demeyin... Dumanlar içerisindeki karanlıklar arasından zar zor görülen, yüzleri puşu ile kapatılmış, elleri isyan edercesine havada olan Filistinlilerin bulunduğu koyu renkli fotoğrafların rengi başka bir renk olamaz. Havalara kalkmış eller de isyanı anlatır...

Şimdi gelelim fotoğraflarda yer alanlara:

-Kapkara bir duman arkasında kendilerini İsrailli keskin nişancılardan korumaya çalışırken bir yandan da taş atarak protesto eden Filistinli gençler.

-Yerde yatan vurulmuş bir genci kaldırıp taşımaya çalışan yüzlerindeki dehşet okunan dört genç.

Devamını Oku