ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ben yazayım siz karar verin bu uygulamalar seçim ekonomisi mi...

Her seçim döneminde iktidarların kesenin ağzını açarak yaptıkları uygulamalar “seçim ekonomisi” olarak isimlendirilir .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
27 Nisan 2018 | 128

Her seçim döneminde iktidarların kesenin ağzını açarak yaptıkları uygulamalar “seçim ekonomisi” olarak isimlendirilir. Yılbaşından bu yana alınan bazı kararları alt alta sıraladım. Seçim ekonomisi uygulaması olup olmadığına siz karar verin... Her seçim öncesi iktidarlar kesenin ağzını açıp popülist uygulamalarla seçim ekonomisi yaparlar. Yıl başından bu yana böyle tanımlanacak uygulamaları haberci arkadaşlardan isteyip liste çıkarttım. Ben, bunları sıralayayım, iktidarın seçim ekonomisi uygulayıp uygulamadığına siz karar verin... - Önce torba yasada yer alan uygulamaları sıralayalım:
- Motor hacmi 1300 cc’nin altında olanların MTV’si yüzde 15 oldu.
- Hazine arazilerinin, tarım kooperatifleri ve birliklerine ve bunların üst kuruluşlarına değerinin yüzde 1’i bedelle kiralanması kararı alındı.
- Çalışan annelerin iş yerlerindeki kreşlere para ödeyen işveren, bunun 340 lirasını gelir vergisinden düşebilecek.
- Bir KHK kararı ile yılan hikayesine dönen taşeronlara kadro konusu karara bağlandı. 900 bini aşkın taşeron işçi kamuda ve belediyelerde kadroya alındılar.
- Amatör kulüplerdeki sporcuların gelir vergisi kulüplere ret ve iade kapsamına alındı. Maliye vergileri özel hesapta tutup spor için harcayacak.
- Müteahhitlerin önceki dönemlerden 7.5 milyar lira dolayındaki bekletilen hakediş alacakları ödenmeye başladı.
- KOBİ’lere verilen nefes kredisi yenilenerek limit 7.5 milyar liraya yükseltildi. Bu programda cari faizden daha düşük faiz uygulanıyor
- Hazine piyasayı rahatlatacak şekilde yılın ilk üç ayında istifasının üzerinde borçlanmaya gitti.
- Yılın ilk üç ayında sermaye giderleri bir önceki döneme göre yüzde 176.4 sermaye transferleri...

Devamını Oku