ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Saffet Aslan: Biz kalkınma için tuğla koyarken devlet teşviklele harcın ekliyor

Proje bazlı teşvikler arasında yer alan çinko entegre tesisleri konusunda yatırımcısı Saffet Aslan’la yatırımının sohbetini yaptık .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
16 Nisan 2018 | 55

Proje bazlı teşvikler arasında yer alan çinko entegre tesisleri konusunda yatırımcısı Saffet Aslan’la yatırımının sohbetini yaptık. Aslan, "Biz, ülke kalkınması için tuğla koyarken, devlet bu teşviklerle harcını ilave ediyor, böylece birlikte üretiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Hacılar, Kayseri’nin yanı başında çorak topraklı bir yer olduğu için benim gözlemlediğim insanları girişimcidir. Önce çerçilikle ticrete başlayan, sonra sanayici olan örnekleri bildiğim için, Saffet Aslan’a da “Siz de öyle misiniz” diye sordum. “Bizim başlangıcımız zenaat çıraklığı" yanıtını aldım.

“Mobilyacılık başarı ile sürerken çinkoculuk nereden çıktı” soruma ise şu yanıtı verdi:

- Çinko işine biz 2004 yılında Çinkur’u icra masasından alıp, adını Çinkom yaparak girdik. İranlı bir firma, özelleştirmeden Çinkur’u almış, çalıştırmayınca icra masasına konmuş, biz oradan aldık. Sonra Maksikalılarla Aliağa’da 2.5 yıl önce, ikinci fabrikamız Türkmex’i kurduk. 9 aydır üretimde. Yılda 25 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Bu teşvikle yapacağımız yatırımla üçüncü çinko işletmemizi kuracağız. Mobilyada rutin gidiyoruz. Ben uzun süredir mobilyadan uzağım, daha çok çinko ile ilgileniyorum. Mobilyayla ise daha çok kardeşim ve oğlum ilgileniyorlar.

- Yeni yatırımınızın hammadde, yatırım tutarı, kapasitesi, istihdamı, cari açığa katkısı ne olacak?

Devamını Oku