ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yurtdışına yatırımları artıran nedenler

TEPAV’ın yurtdışı yatırımların hızlandığını belirten haberini okuyunca, yurtdışı yatırımları olan bazı yöneticilerin, bu yatırımlarının nedenlerini sordum .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
14 Mart 2018 | 90

TEPAV’ın yurtdışı yatırımların hızlandığını belirten haberini okuyunca, yurtdışı yatırımları olan bazı yöneticilerin, bu yatırımlarının nedenlerini sordum. Yatırımlarıyla pazar paylarını genişletmek, AB ve ABD pazarına rahat girmek, önemli teşviklerden yararlanmak olduğunu söylüyorlar.

TEPAV’ın yurtdışına giden ve yurtdışından gelen yatırımlar konusunu inceleyen araştırması, son dönemde yurtdışına Türk işadamlarının yaptığı yatırımların, yabancıların ülkemize yaptığı doğrudan yatırımlardan daha hızlı geliştiğini, oranının arttığını gösteriyor.

2002-2018 döneminde gelen yabancı sermayenin ortalama yüzde 21.7’si oranında yurtdışına yatırım yapılmış. Son yıllarda ise yurtdışına giden oranında bir artış olmuş. 2016 yılında gelen yabancı sermayenin yüzde 24’ü kadar, 2017 yılında yüzde 25’i kadar, bu yılın ilk ayında ise yüzde 26’sı kadar yurtdışına yatırım yapılmış.

Yurtdışına Bulgaristan, Moldovya, Mısır’a tekstil yatırımları yapan firma yöneticileri ve başka ülkelere başka alanlarda yatırım yapanlarla konuştuğumda dışarıda yatırımların artmasında şu faktörlerin öne çıktığını söylediklerine tanık oluyorum:

- Yatırım yaptığımız ülkelerde pazar elde etme şansımız da oluyor. Bulgaristan’a yatırım yapan bir tekstil konfeksiyoncu AB pazarına girmede kolaylık elde ettiğini söylerken Mısır’a yatırım yapan ABD pazarını hedeflediğini belirtiyor. Ayrıca ucuz ve kaliteli hammadde imkanı elde ettiğini belirtiyor.

- Yurtdışında yatırım yapanların üzerinde durduğu bir başka konu da yatırım kolaylığı, ucuz işçilik, ucuz enerji gibi konular. Cezayir’e yatırım yapan bir demir-çelikçi, kendilerinin bu ülkeye yatırımlarının nedeninin pazar dinamiği olduğunu, yatırımlarıyla ithal ikamesi sağlayarak kazan kazan ilkesi uyguladıklarını belirtti. Projelerinin karşılıklı kazan kazan imkanına yol açtığını söyledi.

Devamını Oku