ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Tersine döndürmemiz gereken ürün yapımız

Arkadaşımız Hüseyin Gökçe’nin haberinden son 5 yılda orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ticaretinde 267 milyar 583 milyon dolar açık verirken, aynı dönemde düşük teknolojili ürün ticaretinde 128 milyar 966 milyon dolar fazla verdiğimiz bilgisini alıyoruz .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
14 Şubat 2018 | 46

Arkadaşımız Hüseyin Gökçe’nin haberinden son 5 yılda orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ticaretinde 267 milyar 583 milyon dolar açık verirken, aynı dönemde düşük teknolojili ürün ticaretinde 128 milyar 966 milyon dolar fazla verdiğimiz bilgisini alıyoruz.

Bu üretim yapımızı gözden geçirmemiz, üretimimizi düşük teknolojiden, orta yüksek ve yüksek teknolojiye döndürme yolunda adımlar atmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içerisindeki payının yüzde 4’ün altında kalması da bu gerekliliği ortaya koyan bir başka veri. Bu bilgiler ekonomimizin en temel yapısal sorununun teknoloji yetersizliği olduğunu açıklıkla gösteriyor.

“Bunun için ne yapmalıyız” sorusuna cevap aradığımızda karşımıza üretim yapımızı değiştirmemizin gerekli olduğu gerçeği çıkıyor...

Bunu dünyada bize benzer hangi ülkenin yapabildiğine baktığımızda, 1960’larda bizim gerimizde olan Kore’nin gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Kore bu değişimi yaparken neleri gerçekleştirmiş?

 -Önemli bir eğitim seferberliğiyle emeği kalifiye hale getiren çalışmalar yapmış.

Devamını Oku