ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bakan Zeybekci: Afrin operasyonunun ekonomiye negatif etkisi olmaz, derken...

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Meclis muhabirleriyle yaptığı sohbette “Afrin operasyonunun ekonomiye negatif etkisi olmaz” demiş .

Osman Arolat
Osman Arolat Dünya Gazetesi
18 Ocak 2018 | 139

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Meclis muhabirleriyle yaptığı sohbette “Afrin operasyonunun ekonomiye negatif etkisi olmaz” demiş. Bu konuyu ele alıp irdelediğimde bölge oda başkanlarının “müzakerelerle barışçıl çözüm”önerilerinin daha doğru olduğu düşüncesini edindim. Araştırdığım veriler ve aldığım değerlendirmeler bunu gösteriyor.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Meclis muhabirleriyle sohbet ederken, "Ekonominin Afrin operasyonu için hazırlığı var mı” sorusuna, “Afrin operasyonunun ekonomiye olumsuz bir etkisi olmaz. Negatif etki beklemek Türkiye ekonomisine haksızlık olur.Türkiye 40 yıldır terörle mücadele ediyor. Faiz ve kurlarla ilgili hareketlenme beklemiyorum. Dolardaki hareket ise uzun vadede aşağı yönlü olacaktır.” açıklamasını yaptığını Canan Sakarya’nın haberinden öğreniyoruz.

Yurt Haberleri Servisimizin bölgenin üç şehri Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa oda başkanlarından aldığı değerlendirmelerde, devletin Afrin konusunda alacağı her türlü kararı destekleyeceklerini belirtiyorlar. "Böyle zamanda sadece ekonomi göz önüne alınamaz, güvenlik olmazsa ticaret olmaz” değerlendirmesini yapıyorlar. Buna karşılık sınırdaki harekatlılığın olumsuz sonuçları olduğunu vurgulayarak, sorunun müzakere ile barışçıl çözümünün doğru olacağını vurguluyorlar.

Elimizde bölgede son askeri harekatlarla ilgili harcamaların ne olduğu konusunda resmi bir bilgi yok. Ama Bakan Zeybekci’nin sözünü ettiği terörle mücadele konusunda yapılmış açıklamalar ve araştırma sonuçları var. Sanırım bunlar muhtemel operasyonun maliyeti konusunda bir kıyas imkanı verebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde, “Terörün ekonomik maliyeti büyük, 30 yılda 350 milyar dolar” değerlendirmesini yapmıştı. Küresel Barış Endeksi'nin 2017 raporunda ise Türkiye’nin terör konusundaki harcamasının 187 milyar, 388 milyon dolar olduğu hesaplaması bilgisi yer alıyordu. Sadece, son Güneydoğu'daki hendek-çukur eylemlerinin yarattığı zarar konusundaki bir haberde ortaya çıkan zararın 10 milyar lira olduğu bilgisi de veriliyor.

Devamını Oku