Türkiye-Suriye savaşı ve Kürt devleti riski

Tahran Zirvesi sonrası İdlib çıbanı Türkiye'nin başını çok ağrıtacak gibi görünüyor.Türkiye, Rusya ve İran'ın İdlib'de gözlemci askeri birlik bulundurma kararı çerçevesinde 12...

Tahran Zirvesi sonrası İdlib çıbanı Türkiye'nin başını çok ağrıtacak gibi görünüyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın İdlib'de gözlemci askeri birlik bulundurma kararı çerçevesinde 12 askeri üs kurduğumuz İdlib'e sürekli askeri takviye gönderiyoruz.

Ancak iki çok önemli gelişme var.

Birincisi Türkiye, İdlib'de radikal grupları silah bırakmaya ikna çabası içine girdi. Yaklaşık 30 bin silahlı güç haline gelen bu radikal grupları Türkiye dost görüyor ama İran ve Rusya terörist olarak adlandırıyor.

Bu grupların silahlarını Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etme çabası Türkiye tarafından sürdürülürken Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) adlı eski El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed Colani bu projeye tepki gösterdi ve silah bırakmayacaklarını açıkladı.

İdlib'in yaklaşık %65'ini yani kentin üçte ikisini HTŞ kontrol altında tutuyor ve Colani, Esad rejimine karşı savaşacağını açıkça ilan ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşte Amerika'nın terör ordusu 22 Ekim 2019 | 2.648 Okunma Vali misin, AKP il başkanı mısın? 21 Ekim 2019 | 12.852 Okunma Davutoğlu: Hattı değil sathı siyaset 20 Ekim 2019 | 3.627 Okunma ​​​​​​​Terörle mücadelede çok ağır taviz verdik 19 Ekim 2019 | 3.302 Okunma ​​​​​​​Mektubu çöpe atmak onurumuza dokundu 18 Ekim 2019 | 3.142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar