Milli Eğitim'de büyük skandal

9 Eylül'de açılacak olan eğitim ve öğretim dönemi öncesi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çok önemli büyük bir skandala imza attı. Yüzlerce öğretmen, binlerce öğretmen ve personelin can güvenliği düşünülmedi.

Temel eğitim genel müdürlüğüne bağlı, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere "Yapı Kullanma İzin Belgesi" olmayan yaklaşık 150 okuldan 75'ine öğretmen ve kadro atanarak 9 Eylül'de "açılış onayı" verildi.

Bu 75 okul Milli Eğitim Bakanlığının kurum açma, kapatma ve ad verme yönetmeliğinin 19. Maddesinin "…Binaya ait yapı kullanma izin belgesi valilikçe bakanlığa gönderilir"  hükmüne aykırı olarak açıldı.

Çünkü bu belgeler valilikler tarafından bakanlığa ulaştırılmadı. Verilen okul açma onayında ise bu "belgenin alınması" ifadesi yer aldı. Bakanlığın il ya da ilçe teşkilatları bu belgeyi temin etselerdi zaten bakanlığa gönderirler, sorun da olmazdı.

Bakanlık bu yönetmelik hükmüne rağmen 75 okulun açılış onayını Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Genoğlu'nun resmi teklif yazısı ve Bakan Yardımcısı Mustafa Safran'ın "olur" onayı ile verdi.

Bu durumda yapı kullanma izin belgesi olmayan ve açılmayı bekleyen yaklaşık 75 okul kaldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Esad mı, medya mı muhalefet mi saf? 18 Şubat 2020 | 74 Okunma ​​​​​​​Erdoğan'a yanıt vermesini beklemediğim zor sorular 17 Şubat 2020 | 4.261 Okunma Tek adam rejimi anayasa ihlalidir 16 Şubat 2020 | 492 Okunma Tek adam Meclis'e ters kelepçe taktı 15 Şubat 2020 | 3.399 Okunma CHP siyasi ayak ise AKP ne ayak? 14 Şubat 2020 | 2.737 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar