İstanbul'un göbeğinde Rum Barosu, Ermeni Barosu...

Ankara Barosu önceki başkanı Avukat Sema Aksoy "Çoklu baro" ya da diğer bir deyişle "Paralel Baro" konusunu ele aldığı görüşünde tarihi gerçekleri gözler önüne seriyor."Bağımsız...

Ankara Barosu önceki başkanı Avukat Sema Aksoy "Çoklu baro" ya da diğer bir deyişle "Paralel Baro" konusunu ele aldığı görüşünde tarihi gerçekleri gözler önüne seriyor.

"Bağımsız yargının güvencesi de bağımsız ve tarafsız barolardır" diyen Avukat Aksoy'un bu çalışmasını, AKP'li, MHP'li milletvekilleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tarihi gerçeklerden ders çıkarmaları için" özetleyerek sunuyorum:

"Osmanlı döneminde "müzevvir" veya "ayak kavafı" denilerek küçümsenen ve mahkemelerde iş takip eden kişilere verilen adla başlayan meslek faaliyetleri Tanzimat ile kurumsallaşmaya başlamıştır. 

Adliye nezaretince yapılan sınavı geçenlere ruhsatname verilmeye başlanmıştır.

Ardından bu kişilerin bir araya gelip örgütlenmeleri için "Dava Vekilleri Cemiyeti Nizamnamesi" 1876 da kabul edilmiştir.

II. Meşrutiyet Dönemimde dava vekili, "muhami" sıfatı ile görev yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Süleyman Soylu; Uğur Dündar'ı oku 04 Şubat 2021 | 1.847 Okunma Erdoğan'ın anayasa niyetini açıklıyorum 03 Şubat 2021 | 4.281 Okunma Telekom'un hortumlanması 02 Şubat 2021 | 1.728 Okunma AKP-MHP kumpası ve CHP'deki istifalar 01 Şubat 2021 | 2.380 Okunma Gazeteciliğimin Hatıra Defteri - 1 31 Ocak 2021 | 645 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar