Hiçbirimiz kaz değiliz...

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın görev ve yetkilerine dünyada ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş şekilde şu yetkiler verildi:

"Hazine'nin Cumhurbaşkanı kararı ile yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlamak…"

Şirketlerden vergi toplayacak, onları denetleyecek Hazine ve Maliye Bakanlığı bu kararname ile "şirket ortağı" olacak ki aklıma şu sorular geldi?

- Hangi şirketlere, hangi şartlarda ortak olacak?

- Hangi batık şirketler kurtarılacak.

Kayınpeder damadına, yani Cumhurbaşkanı bakanına bu yetkiyi neden verdi?

Hiçbirimiz kaz değiliz ya öğrenmek hakkımız…

Maliye Bakanlığı'nda Baş Hesap Uzmanlığı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'na bu yetkilerin anlamını sordum, şu yanıtı aldım:

"Muhtemelen kuracakları veya kurulu bir finans şirketine Hazine ortak olacak ve batık banka kredileri ile batmış şirketlerin vergi ve kredi borçlarının yükünü aktaracaklar.

Hazine buraya nakit ödeme yapacak ya da tahvil verecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Makam odasında çiftleşmeye izin veren bakan 21 Ağustos 2019 | 2.324 Okunma Askeri konvoyumuza Suriye mi Rusya mı saldırdı? 20 Ağustos 2019 | 3.515 Okunma Yargı parti başkanının ayağına gitmemeli 19 Ağustos 2019 | 2.700 Okunma Siyasi depremler 18 Ağustos 2019 | 3.201 Okunma Diyanet ve Milli Eğitime rakip: İttihad-ul Ulema 17 Ağustos 2019 | 2.499 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar