Döviz kimleri zengin etti?

Cumhuriyet Halk Partisinin idari ve mali işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu yaşanan döviz krizini değerlendirirken önemli soruları da gündeme getirdi."Trump hapşırsa Türkiye etkilenmiş...

Cumhuriyet Halk Partisinin idari ve mali işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu yaşanan döviz krizini değerlendirirken önemli soruları da gündeme getirdi.

"Trump hapşırsa Türkiye etkilenmiş oluyor. Çünkü Türkiye'de güçlü bir ekonomi yok… Gerekli adımlar atılmadığı için siyasi otorite birilerini döviz zengini yapıyor. Birilerini de döviz borcu olduğu için iflas noktasına getiriyor. Bir müddet sonra bu bankalar da, reel sektör kuruluşları da el değiştirecektir. Hükümetin bu olay karşısında gerekli müdahaleleri yapmaması bunu bilerek yaptığını gösterir" diyen Kuşoğlu sorularımı şöyle yanıtladı:

- Döviz Kurlarının da ki artışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuşoğlu: Türkiye döviz kurları ile ilgi ne yapması gerektiğini biliyor. Döviz ve mali krizler konusunda deneyimli bir ülkedir. Siyasilerimiz de, bürokratlarımız da, akademisyenlerimiz de bu konuda yapılması gerekeni biliyor. Fakat Türkiye'de son olayları analiz ettiğimizde göz göre göre gerekenler yapılmıyor ya da yaptırılamıyor.  Örneğin Merkez Bankası en az 150-200 baz puan artış ön görüyorken, faiz ekonomi disiplininin gereği gibi artıramadı.

- Faiz neden artırılamadı?

Kuşoğlu: Siyasi otorite faizleri artırmadığı için döviz bu kadar yükseldi. Siyasiler dövizin bu kadar yükselmesine müsaade etti. Fazla değil sadece birkaç ay içerisinde döviz 7 TL'ye yükseldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan demokrasi kahramanı olur mu? 20 Nisan 2019 | 90 Okunma Yıldırım: Kaybettik İmamoğlu: Hayırlısı 19 Nisan 2019 | 3.318 Okunma Bu fotoğraflara bir de bu gözle bakın 18 Nisan 2019 | 2.269 Okunma Esad'ın demokrasisi mi? Bunu mu isteyeceğiz? 17 Nisan 2019 | 1.593 Okunma Demokrasiye olağanüstü itiraz 16 Nisan 2019 | 1.346 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar