Öcalan’ın tercihi

Seçim hükümetinde anayasal bir zorunluluk olarak HDP, iki bakanla temsil ediliyor, HDP seçimlere katılacak. Ama bir yandan da PKK çatışmaları sürdürmeye kararlı görünüyor ve Kandil’den, HDP’nin...

Seçim hükümetinde anayasal bir zorunluluk olarak HDP, iki bakanla temsil ediliyor, HDP seçimlere katılacak. Ama bir yandan da PKK çatışmaları sürdürmeye kararlı görünüyor ve Kandil’den, HDP’nin seçim hükümetinde yer almasının kendi pozisyonlarını değiştirmeyeceği yönünde açıklamalar geliyor.

Daha düne kadar, barış yapmak istediğiniz bir güç, çatışmayı sürdüreceğini ilan ediyor ve sizi silah zoruyla ikna edeceğine veya ‘dize getireceğine’ inanıyorsa, olacak hal, şimdi içinde bulunduğumuz hal’dir:

Bir ayağı Türkiye’de, bir ayağı, Türkiye’nin hükümranlık hakkını tartışmalı hale getiren, ihlal eden demokratik özerklik inşasında olan bir hareket söz konusu.

PKK, kendisi için eğer bir gelecek olacaksa, bu geleceği Türkiye’de değil, Türkiye’den koparıp, farklı bir sistem inşa edebileceğine inandığı teritoryal bir bölgenin içinde arıyor. Eğer bu mümkün olursa, bu bölge Suriye’deki Rojava’yla birleşecek ve PKK yola bu birleşme üzerinden devam edecek. Ne Kürtler ne Türkler birbirini kandırsın, PKK aklına yön verenlerin tahayyülü özetle budur.

HDP’ye oy veren altı milyon insanın aksine ve Türkiyelileşmek projesine rağmen, PKK’ye yön verenler kendileri için Türkiye’de bir gelecek olabileceğine inanmıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazmaya kısa bir mola veriyorum 17 Nisan 2016 | 1.531 Okunma 'On yıl barışı beklemek, bir gün savaşmaktan iyidir' 14 Nisan 2016 | 959 Okunma Diyarbakır-Erbil Hattı 13 Nisan 2016 | 1.464 Okunma Bir din adamının gözüyle, Cizre ve bölgede durum-3 12 Nisan 2016 | 2.148 Okunma Bir din adamının gözüyle Cizre’de ve bölgede durum-2 11 Nisan 2016 | 3.873 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar