HDP’yi kurtarabiliyorsanız PKK’den kurtarın!

HDP/PKK siyasetini sağından solundan biraz yontarak seçimlere sokmak isteyenler çabalayıp duruyorlar. Bir ay sonra sandık kurulacak ama terör ve şiddet durmuyor. İzahı zor bir durum bu. Şiddet ve terörü elden bırakmayan PKK...

HDP/PKK siyasetini sağından solundan biraz yontarak seçimlere sokmak isteyenler çabalayıp duruyorlar. Bir ay sonra sandık kurulacak ama terör ve şiddet durmuyor. İzahı zor bir durum bu.

Şiddet ve terörü elden bırakmayan PKK, HDP’ye oy isterken;  HDP, PKK’den farklı bir parti olduğunu söylüyor ya da söylemek zorunda kalıyor. Çünkü HDP’ye oy veren seçmenin sadece %3’ü olup biten tuhaflıkların üzerine biraz düşünürse HDP barajın altında kalabilir. HDP’liler zor durumdalar. Kamuoyuna izah etmede çaresiz kaldıkları bu zorlukların aşılması için, kendi içlerinde farklı tartışmalar yapıyorlar. Diyorlarmış ki çok ısrar ettik ama PKK’yi bayram günlerinde bile maalesef durduramadık. Bayram gününde bile durdurulamayan PKK, seçim günlerinde de durmayacak, bu gerçek bütün ağırlığı ve sonuçlarıyla ortada.

Bunun siyasi bedelini ödeyecek olan ise HDP’dir.

Haziran seçimlerinde, HDP barajı aşmasa, iç savaş çıkar dediler ve toplumu yeni 6-7 Ekim olaylarıyla korkuttular.

Şimdi de benzer şeyler söylemeye başladılar:

HDP barajı aşmasa, Kürt siyaseti temsil edilemezmiş, edilemese huzursuzluk çıkarmış, PKK’nin eli güçlenirmiş ve daha buna benzer söylemler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazmaya kısa bir mola veriyorum 17 Nisan 2016 | 1.531 Okunma 'On yıl barışı beklemek, bir gün savaşmaktan iyidir' 14 Nisan 2016 | 959 Okunma Diyarbakır-Erbil Hattı 13 Nisan 2016 | 1.464 Okunma Bir din adamının gözüyle, Cizre ve bölgede durum-3 12 Nisan 2016 | 2.148 Okunma Bir din adamının gözüyle Cizre’de ve bölgede durum-2 11 Nisan 2016 | 3.873 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar