Türk'ün son kalesi Cumhuriyet

Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek, Türk milletine armağan ettiği ve ilelebet yaşayacak olan ortak irademiz ve büyük sevdamızdır.

Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek, Türk milletine armağan ettiği ve ilelebet yaşayacak olan ortak irademiz ve büyük sevdamızdır. Bu ölümsüz eserin ortaya çıkmasının ve yaşatılmasının hiç de kolay olmadığını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu sözlerle ortaya koymuştur: “Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lazım olanı yapmaya hazırız.”

TÜRKSÜZ MEDENİYET OLMAZ

29 Ekim 1923 tarihinde Mecliste alınan kararla bir rejim belirlenmedi. Yeni, iddialı, medeni, mazlumlara ümit, zalimlere korku olan bir Türk devleti doğdu. Tarihte hiçbir zaman esir olmamış, devletsiz kalmamış olan Türk milleti, kendisine reva görülen zilleti yıktı geçti. Türksüz bir dünya medeniyeti kurulamayacağını gösterdi. Yerküredeki saygın, onurlu ve belirleyici yerini aldı. Kimseden himmet beklemedi, her zaman ve her şartta kendi gücüne güvendi, kendi milletine inandı. Kendi kurumlarını oluşturdu, kendi sistemini kurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Düşmanın askerleri 03 Aralık 2020 | 557 Okunma Ülkesine kara çalmak kimseyi şerefli yapmaz 02 Aralık 2020 | 841 Okunma Şer cephesine malzeme olanlar 01 Aralık 2020 | 1.354 Okunma Bu CHP varken düşmana ihtiyaç yok 30 Kasım 2020 | 831 Okunma İbretlik zavallılar 28 Kasım 2020 | 805 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar