Bre utanmazlar!

"Türkiye’nin yükselişi, tıpkı 23 Nisan1920’de tecelli eden şuurda anlamını bulduğu gibi; sorunlara yalnızca başkent Ankara’dan bakan, ayrışmayı değil birleşmeyi, dağılmayı değil...

"Türkiye’nin yükselişi, tıpkı 23 Nisan1920’de tecelli eden şuurda anlamını bulduğu gibi; sorunlara yalnızca başkent Ankara’dan bakan, ayrışmayı değil birleşmeyi, dağılmayı değil buluşmayı, parçalanmayı değil kucaklaşmayı, farklılaşmayı değil bütünleşmeyi hedefleyen kolektif şuurla mümkündür.” Sayın Bahçeli’nin grup konuşmasının başında kurduğu bu cümle, Türk siyasetine yön çizen bir özettir. Konuşmanın ayrıntılarında ise daha çarpıcı tespitler var.

GELİN, BU SÜRECE DESTEK VERİN

Yeni bir anayasa uzun zamandır siyasetin gündemindedir. Artık bunun hayata geçirilmesinin zamanı gelmiştir ve Sayın Bahçeli’nin grup konuşmasındaki şu tespit ve önerileri bir mihenk oluşturabilir: “Anayasa konusunu günlük siyasi çekişmelerin, değersiz polemiklerin, köksüz anlaşmazlıkların dışında tutmalıyız. PKK uzantılarıyla anayasa masası kurup taslak metin hazırlayan CHP ve İP’in milli ihtiyaca dönen meşru anayasa hazırlık sürecine bigâne kalması hangi anlayışın, hangi arayışın, hangi ahlakın ürünüdür? Üstelik anayasa meselesini Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem talep ve teklifiyle işin başından itibaren baltalama çabası sorumsuzluk değil midir? Parlamenter Sistem denenmiş ve dibi boylamıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne, yani Türk Tipi Başkanlık Modeli’ne, abuk sabuk gayelerle, eften püften mazeretlerle, hatta tam bir gafillik numunesiyle karşı çıkmak, karalama yarışına girmek eğer cehalet değilse biliniz ki iş birlikçilik ve ilkesizliktir. CHP’ye sesleniyorum, gelin bu sürece siz de destek verin. İP’e sesleniyorum, gelin bu onurun içinde siz de yerinizi alın. El birliği yapalım, güç birliği yapalım, darbe anayasasından aziz milletimizi kurtaralım.”

YUNAN BAKAN, TÜRK PENÇESİNİ YEDİ

Dört bir taraftan sıkıştırılmak, çembere alınmak istenen Türkiye, her zaman dikkatli ve hazırlıklı olmak zorundadır. Sayın Bahçeli’nin bu konudaki ikazları hayati önemdedir: “Ukrayna ve Rusya arasında çıkacak muhtemel bir savaşın diğer taraf ülkelerin müdahalesiyle yaygınlaşması, nihai olarak huzur ve barış denizi olan Karadeniz’in kana boyanması kuşkusuz felakettir. Kuzeyimizde bunlar yaşanıyorken, Akdeniz’de Yunanistan çarpık bir plan ve çirkin bir senaryo dâhilinde tahrik kampanyasını yoğunlaştırmaktadır. Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın, Türk Dışişleri Bakanı’yla ortak basın toplantısında sergilediği nezaketsiz, mesnetsiz, kaba ve gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmayan suçlayıcı ifadeleri Türkiye’ye kriz çıkarmak amacıyla özel olarak gönderildiğine işaret etmiştir. Türkiye’nin itibar ve saygınlığını gölgelemeyi aklından geçiren Yunan Bakan sert kayaya çarpmış, parmak sallayayım derken Türk pençesini yemiştir. Anadolu’dan kaçarken enselerinden yakalanan Yunan askerlerinin Ege’ye nasıl döküldüğünü, bir daha karaya çıkarlarsa dünyayı başlarına nasıl geçireceğimizi bu küçücük ülke sanıyorum hafızasından da çıkarmıştır. Anlaşılan Türkiye’nin Akdeniz’de meşgul edilmesi planlanmaktadır. Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı provoke edenler Akdeniz ve Karadeniz’de stratejik hesapları olan hunhar emperyalistlerdir. AB’nin ve ABD’nin arkasına gizlenerek terör estiren, zulüm yağdıran Yunanistan hükümeti unutmasın ki, mazlumların ahı hiç kimsenin yanına kalmayacak, bu hesap yarına bırakılmayacaktır.”

AHLAKSIZ TERTİP

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bre utanmazlar! 21 Nisan 2021 | 185 Okunma Soğan, patates 20 Nisan 2021 | 691 Okunma Sayı saymayı da mı bilmiyorsunuz? 19 Nisan 2021 | 867 Okunma Bizans oyunları 17 Nisan 2021 | 339 Okunma Bunlar rahatsız 16 Nisan 2021 | 625 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar