Yeni partiler ve AKP iktidarının sonu

Yeni parti kuruluşlarına giderken - 3 Çok hızlı siyasi gelişmeler yaşıyoruz. Öncelikle AKP’den kopan siyasetçilerin yeni parti girişimlerinin hızla ilerlediği bir ortam oluştu. Zamanıdır...

Yeni parti kuruluşlarına giderken - 3 Çok hızlı siyasi gelişmeler yaşıyoruz. Öncelikle AKP’den kopan siyasetçilerin yeni parti girişimlerinin hızla ilerlediği bir ortam oluştu. Zamanıdır, çünkü bu politikacıların bir iddia sahibi olabilmesi için önlerindeki zaman sınırlıdır, eğer normal geçerse siyasi ortam ve ülkede büyük çalkalanmalar olmazsa, ilk seçimlere kadar ancak siyasi olarak vücut bulabilir ve ilk seçimlerde sahnede yerlerini alabilirler.
Davutoğlu ve 3 arkadaşının AKP’den ihracı gündemde.
İlk kez AKP’de böyle bir olay yaşanıyor, hem de Başbakanlık ve Parti Başkanlığı yapmış bir siyasetçi, arkadaşlarıyla birlikte partiden atılıyor. Gerekçelerine baktığınızda, derin tutarsızlıkların yanı sıra, parti içi düşünce ayrılıkları veya farklı görüşler olarak değerlendirilebilecek bir dizi açıklama, atılma gerekçesi.
Savunma yapsalar da, salt bir dörtlü açıklama ile yetinseler de, partiden atılacakları kesin. Babacan yeni yüz mü?
Babacan ise ilk kez bir gazetenin manşetine çıktı. Karar gazetesine açıklamalarda bulundu. Farklılıklarını ortaya koydu. Baktığınızda AKP’nin bugünkü eleştirilen politikalarını parti politikaları olarak gündeme getiriyor. Bir nokta, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aktif olarak partide yer almayacağını öğreniyoruz. Ama Gül, arka planda aktif siyasi kişilik ve ağır top olarak partinin arkasında kalacaktır.
Babacan, yeni bir yüz olarak siyasi piyasasıdır.
2015’te AKP’nın vitrinlerinden dışlanmıştır, AKP’nin “başarılı” saydığı zamanlarına sahip çıkmaktadır ve bugün AKP ve liderinin Türkiye’yi soktuğu çıkmazlardan kendisini ayırmaktadır.
Babacan’ın...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bilimsel araştırmalarda fikir odağı biz miyiz, başkaları mı? 19 Eylül 2019 | 101 Okunma Liyakatsizliğin, para kazanmayı bilime tercih etmenin bedeli 17 Eylül 2019 | 2.292 Okunma Bilim: Bardağın dolu tarafı da boş! 16 Eylül 2019 | 2.023 Okunma Bilimde yerimiz epey perişan, nesnel bir tablo 15 Eylül 2019 | 147 Okunma Yeni partiler ve AKP iktidarının sonu 12 Eylül 2019 | 3.876 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar