Yarısı blöf-yarısı ciddi: ABD tehdidi

En çok sinirlendiğim “ABD ile Türkiye’nin stratejik müttefik” olduklarının dillendirilmesidir. Bu konuda çok yazdım. İki ülke hiçbir zaman “stratejik müttefik” olmamıştır.

 Ayrıca dillerinden bu terimi eksik etmeyenler içeriğini anlatmak zahmetine bile girmiyorlar. Bu terim ABD tarafından Türkiye’ye bir yutturmadır. Bizim Amerikancı siyasetçiler bunu benimsediler, işlerine geldi.
Şimdi de Amerikan Savunma Bakanı’nın gönderdiği 1964 Cansın mektubundan daha aşağılık tehdit dolu mektuba bakıp “hiç stratejik müttefikliğe sığar mı?” diyorlar.

Stratejik müttefik ne demek?
En basitçe: Dünyanın belirli koşullarına karşı iki veya daha fazla ülkenin çıkarları uyuştuğu için ittifak kurmaları, dayanışma yapmalarıdır. NATO böyle bir amaçla, Sovyetler Birliği’ne karşı kuruldu; bir büyük tehdit ve çatışmada, askeri savunma/savaş anlaşması. Bu çerçevede Türkiye, Amerikan ve Batı çıkarları için hep kullanılan ülke oldu..
Ayrıca “müttefiklik” dünya koşullarına göre değişir, ebedi değildir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erken seçim olur mu? İktidar olmak algoritma gerektirir! 28 Mayıs 2020 | 2.783 Okunma ‘İnsanların adalete güvenmediği bir toplumda huzur düzeni sağlanamaz’ 21 Mayıs 2020 | 2.420 Okunma Hepimiz 19 Mayıs’ın çocuklarıyız! Sadece Ata başarabilirdi! 19 Mayıs 2020 | 2.092 Okunma COVID-19 öldürücülüğü, gribin 20 katı ve ikinci bir bela daha 18 Mayıs 2020 | 3.234 Okunma COVID-19 üzerine bilimsel araştırma ve yayınları ‘devlet’ yapacak!!! 17 Mayıs 2020 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar